ressam - youreads 1. ön açıklama: bu konuda yazmadan önce bu konuda yazma hakkına sahip olmak için ayağa kalktım hatta öncesinde 50 squat yaptım, 50 şınav, 100 mekik çektim, aralarda 100-200 metre deparlı 5 km koştum. uzun lafın kısası şu an ayaktayım yani oturduğum yerden yazmıyorum.

  kapıyı, pencereyi kapattım. klimayı 18 dereceye aldım. içerisini soğuttum. yani sıcak bir yerden de yazmıyorum.

  eğer bu konularda fikir beyan edenlerin yapması gereken başka şeyler de varsa lütfen söyleyin. elimden geldiğince yapmaya çalışacağım.

  konumuza dönersek;

  benim kafam karışık, hatta çok karışık bu konuda. burası bir kültür ağı olduğuna göre en doğru cevapları buradan alabilirim sanırım. ressam nedir? kime denir?

  resim çizen kişiye ressam mı diyoruz. o zaman benim 3,5 yaşında bir yeğenim var. hemen hemen bebekliğinden beri resim çiziyor. şimdi o ressam mı?

  yok hayır, resim konusunda eğitimli olmalı diyorsak, 1yıldır yuvaya ya da oyun grubuna gidiyor. orada bir resim eğitimi veriyorlar. şimdi okula başladığından beri mi ressam yani?

  yok hayır, teknik bilmeli diyorsak, o zaman güzel sanatlar resim bölümü mezunu herkes ressam oluyor. yani tıp fakültesini bitirenin doktor olması gibi bir şey bu. kariyer mesleği yani. okul bitirmeyen ama ellerinde resmi bir belge olmasa da ressam olduğundan emin olduğumuz isimler var. onlar ne olacak?

  resmi kurumlara danışalım o zaman. tdk ressam için ''resim yapan sanatçı'' diyor.

  yani sanatçı olması gerekiyor. sanatçı olmanın ölçütü ne? ortaya bir sanat eseri koyması olmalı. ressamın sanat eseri de resim. ressam olmanın gereği resimlerinin beğenilmesi, alıcısının olmasıysa ortalıkta ressamım diye dolaşanların yüzde 99'unun resimlerini amcaları, teyzeleri, arkadaşları, aile dostları ve sevgilileri ya da kişisel beğenenleri alıyor. benim yeğen de resimlerimi satıyorum dese kaç para isterse veririm. onu mu kıracağım? talep görmüyorsa ressam değildir diyorsak sanat tarihi derslerinin sınav sorularının konularının çoğu yaşamlarında talep görmemişler. resimleri satılıyor kabul edilenlerin bazılarınınsa o resimlerden aldıkları paralar boya parasını çıkarmaz.

  sergisi, sergileri olması gerek desek ben ressam değilim ama bu gün karar vereyim yarın sergi açarım. o da bir kriter olamaz.

  ressamların ressam dediği gibi bir şeyler desek? atıyorum, adana'nın karataş ilçesinde kendilerine ve birbirlerine ressam diyen 10 kişi çıkarsa ne yapacağız. eğer bu yöntem mümkünse bunu bir ülke çapında yapanlar olur mu?

  nedir bunun kriteri?

  son zamanlarda tanıştığım bir kaç kişi ressamım dedi. güzel sanatlar resim bölümü bitirmişler ama googleladım pek bir şey yok. beyana bağlı mı bu? nerden bileceğim bunlar ressam mı, boyacı mı?

  güzel sanatlar resim bölümü mezunu ama ressam kabul edilmiyor. ne kadar acı değil mi? hayatını bir konuya harcamışsın ama çuvallamışsın, ümitsiz vakasın. yıllar, uzun uzun yıllar, o kadar emek, o kadar para boşa gitmiş. sanatsal bir değeri yok yaptığın işlerin, ben demiyorum tdk diyor bak, resimlerinin sanatsal değeri yoksa sanatçı değilsen ressam değilsin.
 2. sezgi