sağır oda - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
sağır oda
2. dünya savaşı'nda nazilerin yahudilerden el koyduğu devasa altın stokları, savaştan sonra kaybolmuştur. halen mossad bu altınların peşindedir.

2000'ler istanbul'unda islamcı bir terör örgütüne yapılan operasyonlarda örgütün "mezar-ev"leri ortaya çıkarılırken, moiz abijah adındaki musevi bir tefecinin de işkence yapılmış cesedi bu evlerden birinde bulunur. aynı zamanda koleksiyoncu olan abijah'ın nazi altınlarının bir kısmının sahibi olduğu bilinince, moiz'in aile dostu ve neo-nazi bir gizli örgütün führeri girayhan kırımlı (mahir günşıray) ve sağ kolu mit yöneticisi nejat altınların sırrına vakıf olduğunu düşündükleri son terörist zahid'in (mehmet çevik) peşine düşerler. diğer yandan, zahid'i arayan biri daha vardır: mit'e yapılan dış güçlerin baskılarından bunalarak istifa eden özel ajan aras dağlı (orhan kılıç). tüm bu kurtlar sofrasında başbaşa kalarak güçlerini birleştiren ikili, cia'ye, mossad'a, baron girayhan'a (ayrıca aras; girayhan'ın kız kardeşi duru'nun sevgilisidir ve bu da giray'la aralarındaki başka bir kavga nedenidir), rus mafyasına, kerküklü türkmenleri öldürenlere karşı "alayına isyan" mottosuyla operasyon başlatır...


 1. konusu ilginçti, ancak mantık hataları (nefes alan ölüler, aynı sahnede değişen kıyafetler gibi) ve her zaman güçlü rakiplerinin olması (ıuzun süre pazarları yayınlandı ki pazar geceleri her türlü yarışma ekrandaydı, sonra perşembeye çektiler bu sefer de kurtlar vadisi pusu başladı) dizinin bir sezondan sonra çekilmemesine neden oldu. sonuçta halen anlaşılamamış, iki ayrı yorumu yapılabilecek bir finalle de diziyi bitirdiler.

  ayrıca dizide absürt ögeler de yok değildi:

  !---- spoiler ----!

  örneğin rus mafya babasının sevgilisine ajdar kaseti dinleterek psikolojik işkence yapmışlardı. keza dizideki rus mafyalar da sürekli "ben var öldürmek senin papa" "sen bozmak bizim plan" gibi tarzan türkçesiyle konuşurdu. ayrıca iyilerin hacker'ı dilsiz arkadaş da sadece bir tuşa basarak söyleyeceklerini ekrana sesli ve yazılı olarak yansıtabilen, erbil'in offline jeneratörünü hackleyebilen epey uçuk bir karakterdi.

  !---- spoiler ----!