• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.36)
saving private ryan - steven spielberg
ıı. dünya savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister.artık tüm amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan james ryan'ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır. askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.


 1. beni ve birçok kişiyi etkileyen, filmin ilk sahnesi olan omaha sahilindeki çıkarma görüntülerinin büyük bölümünün bilgisayar başında yapıldığını öğrenince şok olmuştum. ben o sahnede ağlamıştım lan insafsızlar.
  buyrun size o sahne ve neler yapıldığı. http://youtu.be/WRS9cpOMYv0
 2. küçüktüm. muhtemelen ilkokulun son yılları. bu film çıkacak diye (cine 5'teydi) saat 21.00 ile akşam yemeği arasındaki iki-üç saatlik süreyi sabırsızlıkla geçirdiğimi hatırlarım. gözümü kırpmadan izlemiştim. ve hayatımda ilk kez gece 12.30a kadar ayakta durmuştum film izlemek uğruna. hala izlenir, hala omaha beach'i beynime kazıtan sahneleri aklımdadır.
 3. filmin ilk sahneleri insanın aklını alıyor. vhs kasetten izlemiştik yatılı okulda. (bkz: hey gidi günler)
 4. ikinci dünya savaşındaki atmosferi en iyi yaşatan film,günümüzde bile o atmosferi o kadar iyi yansıtamıyor o savaşı konu alan filmler.omaha beach sahnesi efsane...
 5. küçüklüğümde izlediğim , film izleme hevesimi ve aşkını bana kazandıran filmdir. özellikle ilk sahnesi , film nasıl kaliteli bir yapım olacağını başından size hissettiriyor.
 6. uzun olmasina rağmen hiç sikmayan efsane
 7. bu filmdeki sahneler bugün dahi yapılamıyor.hatta steven spielberg diğer filmlerinde de bu kaliteyi yakalayamamıştır.