1. genellikle zaten sıfır civarlarındayken kullandığımız bir kalıp olduğu için kısaca "başlamak" denilebilir.
  abi
 2. kendi kendinizi doğurmayı öğrenirsiniz bu evrede. korkunç bir zorluğu vardır fakat üstesinden gelebilirseniz, her şeye oyun gözüyle bakmaya başlarsınız.

  hayat, bebek adımlarla yeniden başlama şansı verir size bu evrede. bir sonraki an bile son derece karanlık görünürken, doğduğunuz andan şimdiye dek olan birçok şeyi görmezden gelmeniz gerekmektedir. nasıl olacağı ise en fenasıdır bitmek bilmeyen sorular halkasının. ancak olur. yani bir bakmışsınız sizi sıfıra iten tüm şeyler, bir miktar ötenizde kalmış ve siz emeklemeye başlamışsınız. sonra bir bakmışsınız yürüyorsunuz, sıkıntılarsa epey uzakta. daha sonra bir bakmışsınız en usain bold evresi başlamış hayatınızın. sıkıntı mı, o da ne derken bulursunuz birden kendinizi sabahın altısında nba maçı izlerken. eller mısıra bulanmış, yüzde şebek bir gülümseme.

  hayat galiba böyle bir şey.
 3. bir nevi format atmaktir. ilk basta insana cok zor gelir ama daha sonra iyi ki yapmisim dedirtir. kafayi pamuk gibi yapar.
 4. bazen ılık bir duş sonrasıdır.
 5. bazı düşünceler vardır zor zamanlarında insanı rahatlatır. bu da onlardan biri işte. ancak gerçekleştirmek biraz zordur, bir süre sonra herşey eskisi gibi olur. ama o dönemi atlatmana yardım eder.

  intihar düşüncesi de çoğu zaman aynı etkiyi gösterir. koyverir rahatlarsın. bi de bakmışsın gerek kalmamış. artık takmıyorsundur. umurunda değildir dünya. tabi zamanla yine herşey aynı olur ama o kısa zaman diliminde kefeni yırtmada bu düşüncenin en az korkaklık kadar yardımı dokunur.
  symek
 6. sıfırdan başlamak, temeli istediğiniz şekil ve sağlamlıkta atabilme olanağı elde etmektir aslında. ve tam da bu nedenle şanstır, kıymeti bilinmelidir. bununla birlikte sıfırın eksi değerlere en yakın nokta olduğu gerçeğini de göz ardı ediyor değilim.
 7. her gece uyumadan yarım saat önce hayata sıfırdan başlarım. her sabah uyanınca eski hayatıma devam ederim.kendi sonsuz döngümü oluşturdum sanırım. korkarım hep böyle gidecek.
  o zaman cahit sitki dan gelsin;
  "ilk günden alıştığımız emektar dünya
  anne yüzünde ,dost yüzünde, evlat yüzünde
  her sabah yeniden başlayan şeye doymadık,
  düşümüz gerçeğimiz ne varsa yer yüzünde "
 8. doğuştan şanslılar sıfatında değilse bu ülkede yasayan çoğu insanın başına gelen durumdur.devamlı uğras çalış başa dön kendini yetersiz hisset.bu ülkenin fıtratında var.