1. bir süredir ayrıyız umarım bu ayrılık sağlıklı bir şekilde devam eder.
 2. eskiye oranla ciddi şekilde azalttığım kötü alışkanlığım. bırakacağım. ama bugün değil.
  aylar sonra gelen edit: elektronik sigaraya başladım. azmettim bırakıcam.
 3. bağımlılık yapan, nikotin ile beraber zifir, katran ve ateşiyle beraber karbonmonoksit içeren/üreten sentetik bir maddedir. toplamda 4000 farklı çeşit zehir içerdiğinden de bahsedilir.

  gerçekte kişiyi kendisine bağımlı hale getiren maddesi nikotindir. kişi, nikotin ihtiyacını gidermek için sigarayı içer, fakat nikotin ile beraber yukarıdaki zehirleri de beraberinde alır. özellikle akciğerleri mahveden katran ve karbonmonoksittir. zifir ve katran, ilave sigara filtresi/süzgeci kullanıldığında süzgeçte kendisini daha ilk çekimden itibaren gösterir.

  sigara kullanmayan kişi de nikotine ihtiyaç duyar. fakat kişi ihtiyaç duyduğu nikotini, aldığı besinlerden karaciğeri vasıtasıyla alır. karaciğer bu konuda rafineri görevi görür, nikotini süzer; yani aktif durumdadır. fakat sigara içen insanlarda karaciğer, nikotin üretimi konusunda tembelleşmiştir. nikotin sigara yoluyla dışarıdan geldiği için nikotin süzme görevini bırakmıştır. doğrudan doğruya sigarayı bıraktığında sıkıntı yaşayanların ana sebebi budur. nikotinsizlik. zira nikotin doğrudan doğruya omurilik soğanına etki eder ve eksikliği sinirlilik hali, odaklanamama, stres vs. gibi belirtilere neden olur. sigarayı bıraktıktan sonra bir süreliğine karaciğer de devreye girmeyeceğinden meydana gelen bu sonuç hemen hemen kaçınılmazdır.

  bağımlılık mekanizması bu şekilde. kurtulmak için öncelikle "nasıl bağımlı hale geliniyor?", bunun bilinmesi gerekir diye düşünüyorum.

  not : doktor değilim. bırakmak isteyenler doktora danışabilirler.
 4. bu ayın 3'ünde bıraktığım, 16 yıllık beraberlikten sonra altı üstü 10 gün geçmiş olmasına rağmen yemek sonrası bile dahil olmak üzere gün içinde normal şartlarda aklıma neredeyse gelmeyen fakat kahve ve bira yanında "ah keşke doya doya içebilsem şu anda" dediğim zıkkım.
  dedim ya sadece 10 gün olmuş ama bir kaç gün önce çok ilginç bir şeyi fark ettim. şimdiye kadar 16yıl x 365gün x 3öğün kadar sadece yemek sonrası içmişliğim vardır. bunun ne kadar büyük bir alışkanlık olduğunu içmeyenler anlayamaz.
  fark ettiğim şey şudur ki: bu kadar büyük alışkanlığa rağmen geçen gün yemek yedikten yaklaşık 1-1.5 saat sonra filan aklıma geldiğini farkettim ve çok sevindim. demek ki artık silinmeye başladı bazı şeyler dedim kendi kendime. iş icabı bulunduğum ortamın, arkadaşların, sigara molalarının zamanı, gittiğim yerlerin hep aynı olmasına ve bütün bu alışılmışlık içerisindeki tek eksiğin içemediğim sigara olmuş olmasına rağmen şimdiden unuttum diyebilirim .
  fakat henüz üstünden atlayamadığım, gerçi atlamam içinde henüz çok erken bir kaç eşik var ki işte o anlar beni çok zorluyor.
  örneğin birisiyle buluşacakken tek başıma elim kolum boş bekleyemiyorum. önceden oturur, kendime çay kahve söyler, 1-2 sigara içerdim ve gelecek kişi geç kalmış olsa bile sorun etmezdim çünkü ben ve sigaram zaman geçirebiliyorduk beraber. şimdi telefonun şarjı dayanmıyor az önce bahsettiğim zamanı geçirmek için oyun oynamaktan. çünkü boş durdukça aklıma geliyor meret.
  herkes dışarı sigara içmeye çıkarken tek başıma oturup kalmak hoşuma gitmiyor
  birisini beklerken zaman geçirmek için oyun oynamak zorunda olmak hoşuma gitmiyor
  bira içmenin bir anlam ifade etmiyor oluşu hoşuma gitmiyor
  türk kahvesi-sigara ikilisini aynı anda içmedikten sonra kahveyi hiç içmem daha iyi demek hoşuma gitmiyor
  bir kaç haftada bir yaptığımız poker gecesinde sırf kendime güvenemediğimden^:ortam dumanaltı zaten, dayanamaz içerim diye ^ yalan söyleyip arkadaşları satmak hoşuma gitmiyor
  bunlar henüz aşamadığım eşikler ama biliyorum henüz çok erken, gün gelecek bunlar da geçecek ve denize karşı oturup rahat rahat biramı içeceğim.
  sırf tarihe not düşmekti amacım, gün gelecek yıllar geçecek bu entriyi okuyup "vay be! ne gereksiz şeyleri sıkıntı etmişim kendime" deyip güleceğim yada yine başlamış olmanın hüsranı ile kendime söveceğim.
  xama
 5. severek isteyerek zevk alarak ictigim zararlı madde,sanki her şeyi çok hijyenik tüketiyoruz çok sağlıklı yasiyoruzda sigara bunu bozuyomus gibi konuşmaktan vazgeçin . hep başkası mı zehirleyecek beni ?
 6. üzüntü anında "neymiş ki bu" diye bir iki dal yakıp, sonra beş altı.. bitmiyor abi yak yak bitmiyor. 3 sene oldu -bir dönem içmeyi bıraktıran oldu- içiyorum, kaburgalarım acıyor da yine söndüremiyorum. üstelik garip bir şekilde bundan mutluyum. djarum ile başladığım bu yola camel green line ile devam ediyorum.
  (bkz: camel green line)
  (bkz: djarum)
 7. iki ay önce bıraktığım şey.
 8. bir insan sürekli olarak eşek ölüsü gibi kokacağı,dişlerinin sararacağı, sürekli balgam yapan bir şeyi neden içer ki ? yürüyen küllük gibi dolaşıyorsunuz bir de üstüne para veriyorsunuz yazık.
 9. öldürmez aksine dumanına katık ettiğimiz insanlar öldürür.
 10. en berbatı şüphesiz mavi viceroy olan tütün ürünü. paketim bittiğinde evdeki sayısız viceroya kalıyorum tiksine tiksine yine inatla içiyorum. yolla'ya bastıktan sonra da içicem artık soktunuz aklıma. bi de bu illeti;

  babam direk viceroy diye,
  annem vaysori diye,
  annemin kankası vikori diye okuyo
  ben de çıkıp yav o öyle mi okunur diyemiyorum. sessiz sessiz gülüyorum.