sinan meydan

Kimdir?

1975 yılında artvin şavşat'ta doğmuştur. ilk ve orta öğrenimini şavşat'ta (vahdettin yıldız ortaokulu-şavşat lisesi), yüksek öğrenimini istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümü'nde tamamlamıştır.(1993-1997). istanbul üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü türkiye cumhuriyeti tarihi ana bilim dalı'nda master yapmıştır. 1997 yılından itibaren 'ön türk tarihi', 'cumhuriyet tarihi ve atatürk' üzerine araştırmalar yapmaktadır. çalışmalarının odak noktası atatürk'tür. bir ara "tarih hocalığı" de yapan sinan meydan, kısa bir süre oda tv'de yazmıştır. sinan meydan, çok sayıda yazı yazmış, yurt genelinde çok sayıda konferans vermiş; birçok televizyon programına katılmıştır. sinan meydan şu sıralar bir taraftan kitap çalışmalarına ve konferanslarına devam ederken, diğer taraftan bazı tarihi filmlere danışmanlık yapmakta, bütün dünya dergisi'nde yazmakta ve kanal 99'da saklı tarih adlı bir tv programı yapmaktadır.  özlem akkoç ile evli olan sinan meydan, idil maya adlı bir kız çocuk babasıdır. 15 yıldan fazla bir süredir atatürk üzerine çalışan meydan, atatürk'ü şu üç sözcükle tanımlamaktadır: tam bağımsızlık (antiemperyalizm), çağdaşlaşma (muasırlaşma), ulusal egemenlik (demokrasi). 1. yeni dönemin turgut özakman'ı olarak adlandırılıyor. özellikle cumhuriyet tarihi ve atatürk üzerine üretilen türlü yalanları çürüten kitaplarıyla bilinmekte. en önemli eseri ise, bir başucu kitabı olabilecek olan akl-ı kemal serisidir. okuyun, okutun bu ağabeyimizi...

  sevmediğim özelliği ise özellikle katıldığı programlarda içinden tam bir melih gökçek çıkması, dinlemeyen sürekli söz kesen. gerçi bir yandan da hak vermiyor değilim karşısındaki kesim genelde yalanlar üzerinden konuşan kişiler olduğundan ama ne bileyim bana melih başgan ı hatırlatan her şey itici geliyor elimde değil.

  hakkında yılmaz özdil'in yazmış olduğu köşe yazısı

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26276079.asp
 2. çok bilgili, belgelerle konuşan kemalist tarihçi.
  an itibarıyla tarafsız bölgede konuşuyor. murat özer ve ihsan aktaş'ı gömüyor. karşısındaki herkese nesnel şekilde ayar verebilir ama hiç dinlememe sorunu var. bodoslama dalıyor. hoş değil.
  akpli biriyle konuşunca deliren halim gibi aynı. yani muhalif kesimin neden kaybettiğinin özeti maalesef. her ne kadar haklı olsa da.
 3. geçen gün akl-ı kemal 2 kitabını okuduğum ve okunmasını da şiddetle tavsiye ettiğim yazardır.