sinop mantısı - youreads

  1. Henüz denemediğim mantı türü. Bir türlü kısmet olmadı ama fırsatını bulunca deneyeceğim.
    şöyle bir şey. Yoğurtlu kısmı bildiğimiz mantı fakat sinop mantısı yoğurtsuz olan taraftaki gibiymiş. Yoğurtlu taraf daha iştah açıcı bence. Yalnız çok popüler bir yer var bu yemekle ilgili. Orada iki türlü koyuyorlarmış. Tahminimce sadece cevizli koymak müşteri alışkın olmadığından ve pek iştah açıcı durmadığından riskli. Böyle daha hoş durmuş.

    Kayseri mantısından en önemli farklarından biri daha büyük olması. Zaten kayseri mantısı gibi minik mantılardansa üçgen mantı severim normalde. Hem daha güzel pişiyor hem de daha çok kıyma koyuluyor gibi geliyor bana.

    Bir diğer farkı da sinop mantısına yoğurt koymadan servis ediyorlarmış. Yine yağ koyuluyor fakat üzerine ceviz parçaları koyuluyormuş. Açıkçası seveceğimi pek düşünmüyorum. Yoğurtsuz bir mantı bilemiyorum. Sarımsak da yoktur hem onda. Denediğimde daha detaylı yazacağım.

    Bir de mantı ve makarnayı dışarıda yemem. Bunu deneyeceğim ama bana çok saçma geliyor. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Alın güzel bir yerden mantı. Pişince yağ ile karıştırın. Üzerine de ceviz kırın. Tamam işte.