1. seyis etmek, gütmek kelimelerinden gelmiş arapça kökenli söz.
 2. sık sık "gündelik politika" ile karıştırılan. aslında bundan çok daha fazlasını ihtiva ettiği halde bir yanlış anlaşılmadan musdarip kavram. ayrıca bunun bilimi de vardır ve şahsım tarafından yapılmaya çalışılmaktadır efem.
 3. hakkında tartışmayı oldum olası saçma bulduğum alan. saçma bulduğum tarafı gerek akademik boyutu, gerek popüler boyutu. zaten karşınızda hiçbir zaman 4 sene siyasal bilimler okumuş birisini bulamıyorsunuz. olsa olsa kıraathaneden bayram abiyi buluyorsunuz. şu büyük resmi gördüğünü iddia eden bayram abi. hepimiz tanıyoruz bayram abiyi. (bkz: dunning-kruger etkisi)

  kendi fikrinin haklı olduğuna dair başkalarını inandırmak fikri bana aşırı saçma ve boş bir uğraş olarak geliyor. argümanlar yetersiz, sorular saçma.

  komünizm 2+2+2=6 diyorsa,
  kapitalizm 1+1+4=6 diyor,
  liberalizm 0+1+5=6 diyor.

  sorun şu, bunların hepsi doğru. kendi içinde tutarlı düşünceler. "hayır şu düşünce çok yanlış çünkü..." değil arkadaşım. o düşünce yanlış değil sadece senin dünya görüşüne uymuyor. madem ikna etmek için can atıyorsun, cevapları değil soruları ver. ben kendim düşünürüm. zaten bu kuramları geliştiren adamların hepsi ya düşünür ya matematikçi ya da ekonomi otoriteleri. bu adamların düşüncelerinde açık aramak zor. öyle bir donanımım yok. yapacağın iş, sadece sana mantıklı gelene göre bir partiye oy vermek (demokrasi var ise tabii). bir adet oy hakkım var, hadi birini de ikna ettim 2 oy olduk. geri kalan 77.999.998 kişi yine bildiğini okur. değer mi? o kadar zamanda kendi işime baksam, dünyaya ülkeye bir katkım olur. "herkes 2 kişiye kendi ideolojisini anlatsa ama güzel olm...", olmaz. basitçe bir matematik ile düşünürsek, aynen yerinde kalır o oy oranları. işler böyle de olmuyor yani.

  zaten türkiye'de bu olay yeterince "takım tutma" mantığına döndü. adama das kapital'i göstersen, "hayır ya saçmalıyor bu adam zaten siyonist" der fırlatır. çünkü neden? fenerbahçe en büyük, ondan. takım tutuyor adam... eline dünyayı değiştirebilmiş bir adamın kitabını veriyorsun saçmalık diyor. içine bile bakmadan diyor bunu tabii.

  artık yıldım. ne siyasi propagandalarınızı, ne de argümanlarınızı duymak istemiyorum. insanların şu saçmalıklar için harcadığı toplam süreyi, parayı ve enerjiyi toplasak belki bir derde deva olurduk. ama yok. takımı şampiyon olacak ya, egosu tatmin olacak ya, yok...
 4. hayatta sinirlenecek , takacak , üzülecek o kadar şey olduğunu fark ettikten sonra bir daha insanın üstüne düşünmemesi gerektiğine inandığım şey. boş iş. evet b-o-ş i-ş. insanlar neyi seçiyor ise onu yaşıyoruz gayet basit. tek sorun "çoğunluk" diye bir saçmalığın olması.
 5. eğer propaganda organlarını yayın yapmakta kullanan biri değilseniz ilgilenmesi en zararlı alanlardan biri. izleyip izleyip kendinizi tüketiyorsunuz.
 6. bizim ülkedeki en büyük sorunlardan biri meslek olarak görülmesi ve yatırım olmasıdır. bence milletvekili maaşları asgari ücret olmalı. bakın bakalım o zaman türkiye güzel bir ülke olacaktır.