stephen king - youreads

stephen king

Kimdir?

(d. 21 eylül 1947; portland, maine), abd'li hikâye ve roman yazarı.

genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. kitaplarının çoğu türkçe'ye de çevrilmiştir. ilk romanı göz (carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu kara kule (the dark tower) serisi ile ünlüdür. yeşil yol (the green mile), esaretin bedeli (rita hayworth and shawshank redemption) gibi pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

ilk profesyonel kısa öykü satışını "the glass floor" adlı öyküsüyle starling mystery stories'e yapmıştır(1967). kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır.[1]. ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi. king’in en son romanı 2009 kasımında yayımlanan under the dome (kubbenin altında) olup, new york times en çok satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kaldı. 2010’un ocak ayında, king yazılmış halde olan ve basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunduğunu açıkladı.[2]. kitaplarının çoğu memleketi maine'de geçer. şu ana kadar bram stoker awards, world fantasy awards ve british fantasy society awards gibi prestijli ödülleri almıştır.


 1. nick imin isim babası, hayalgücüne hayran olduğum yazar
 2. anlatımı o kadar güzel ki, türkçe'ye çevrildiğinde bile kaybolmuyor.
 3. bir röportajında "yazar olmasaydım seri katil olurdum" demiş yanilmiyorsam. iyi ki de yazar olmuş. bu adam tam bir kitap makinası diyebiliriz. kitaplarının konuları çok ilginçtir ve okuması cok eğlencelidir. özellikle zombie sever okuyuculara "mahşer" isimli kitabini onerebilirim.
 4. çalışma masasında ölmüş bir akrep ve ölmüş bir çocuğun kalbi bulunurmuş.
 5. psiklojibozangillerden.
  sadece korku değil fantastik roman yazardır aynı zaman.
  "kara kule serisi" adında bir fantastik kurgu roman serisi vardır.
 6. en 'meshur' yazarlardan biridir. rowling gibi. vicdanli bir demokrat olmak gibi tutumlari olsa dahi tanri, devlet ve aile ile ilgili kiskirtici fikirlerini ortalama amerikaliya satabilmistir. bir yazar olarak okutmaz satar ancak cok iyi bir yazardir ve yazan insanlarin sanat ureticilerinin vs defolarini meslege donusturduklerine inanir. yani seri katil falan olurdum dememistir ama o kapiya cikar miydi bilmiyorum.
  abrek
 7. hangi kitabını okursanız okuyun içinde muhakkak başka bir kitabından küçük de olsa kişiler, olaylar, bağlantılar vardır. bir kez okumaya başlandığında stephen king'in dünyasında kaybolmanız çok kolaydır.
 8. muhteşem hayal gücüne sahip yazar.
 9. bazı zamanlar bir film sahnesi gelir aklıma. adım adım her detayı aklımdadır. düşünürüm "hangi filmden lan bu?" diye. sonra hatırlar, şaşırırım. bu sahne herhangi bir filmden değil reyizin bir öyküsündendir. yaşatır, hissettirir reyizin satırları.