the bard's song - blind guardian - youreads

 • youreads puanı (9.42)


 1. beraber söylemenin en çok keyif verdiğini düşündüğüm şarkılardan biridir. bu nedenle konser görüntülerini izlerken iç geçirip "ben de orda olsaydım" keşke dediğim çok olmuştur. in the forest ve the hobbit olmak üzere iki versiyonu vardır. şahsen in the forest'ı daha çok severim.

  sözleri:

  now you all know the bards and their songs
  when hours have gone by, i'll close my eyes
  in a world far away we may meet again
  but now hear my song about the dawn of the night
  let's sing the bards' song

  tomorrow will take us away far from home
  no one will ever know our names but the bards' songs will remain
  tomorrow will take it away the fear of today
  it will be gone due to our magic songs

  there's only one song left in my mind
  tales of a brave man who lived far from here
  now the bards' songs are over and it's time to leave
  no one should ask you for the name of the one
  who tells the story

  tomorrow will take us away far from home
  no one will ever know our names but the bards' songs will remain
  tomorrow all will be known and you're not alone
  so don't be afraid of the dark and cold
  'cause the bards' songs will remain they all will remain

  in my thoughts and in my dreams they're always in my mind
  these songs of hobbits, dwarves, and men, and elves
  come close your eyes you can see them too
 2. orta dünya, fantastik kurgu, frp severlerin önde gelen gruplarından blind guardian'ın dinlerken eşlik etme isteği uyandıran ve insanı o dünyalara misafir eden parçalarından biri. özellikle sabah vakti kumsalda soğuk birayla birlikte dinleyerek huzurun anlamını öğretir. hem belki de dedikleri gibi -you can see them too
 3. karanlık ve yağmurlu bir havada kimsesiz sokakları hızlı adımlarla arşınladıktan sonra ahşap kapısını hızlıca iterek girdiğiniz sıcacık ve dopdolu bir handa ıslanmış pelerininizi çıkarıp kenardaki askılığa asmanızın ardından iki yoldaşınız ile köşedeki boş masaya geçip önünüze sıcak bir yemek ve şarap geldiğinde kafanızda çalması muhtemel şarkı. insanın içini ısıtır.
 4. ölmeden önce canlı performans dinlenilmesi gereken bir şarkı.
 5. yürüken veya tramvayda veyahut evde uzanırken. bu şarkıyı dinlerken özellikle canlı performansda seyirci şarkıyı alıyor başka bir evrene taşıyır ya hani, işte o kısımlarda her gözümü kapattığımda bir tepenin ardında on bin adamla elimizde baltalar, zırhımız ve miğferimizle düşmana doğru koştuğumuzu hayal ediyorum. şarkının sonuna gelirken aynı tepede oturmuş, baltayı ve miğferi yanıma koymuş, bir sigara yakmış ve tepenin altında yanan, ceset dolu çayırlara bakıyorum.
 6. blind guardian gibi harika bir grubun şaheseridir. dinlerken insanı fantastik kurgu romanlarındaki dünyalara götüren, kılıcı kalkanı alıp yaban diyarlara gitme isteği uyandıran, gelmiş geçmiş en iyi kamp ateşi şarkısı olmaya aday bir şarkıdır. her ne kadar "you can see them, too" kısmı bana nedense şirinler'i hatırlatsa da^:swh^ sözleriyle ve müziğiyle tam bir klasiktir. bir valhalla bir de bunu canlı performans dinleyip eşlik edebilme fırsatına kavuşmak dileğiyle...
 7. içinde yaşamak istediğim şarkıdır.
  zizz
 8. her dinlediğimde beni uzaklara götüren, terk-i diyar etmeden önce zırhımı ve bıçaklarımı kuşanıp, iksirlerimi tamamlayıp, backpack'imi yokladığım fantastik alemin büyülü ezgisi.

  şarkı, fantastik dünyanın hikaye anlatıcıları olan bir bard'ın ağzından kaleme alınmış. aslında lord of the rings kitabından esinlenilmiş fakat bütün bir fantastik dünyayı içine alır.

  "tomorrow will take us away far from home
  no one will ever know our names
  but the bards' songs will remain"

  "yarınlar bizi alıp, evden uzaklara götürecek
  kimse adımızı bile bilmeyecek
  ama geriye ozanların şarkıları kalacak"
 9. insanın içinden bildiği tüm fantastik eser yaratıcılarını anıp, teşekkür etmesine yol açan, gerçekten de bir "bard şarkısı".

  vaktiyle internette gördüğüm bir gönderi vardı, reddit gönderisiydi sanıyorum. biri, "ne yani, sen de onlarla o maceralara katılmadın mı?" diye soruyordu.

  narnia bu yüzden bana hep hüzünlü gelmiştir, kendimi oraya giremeyecek kadar büyümüş gibi hissettiğimden çoktandır.

  işte böyle oradan oraya şeyler düşündürebilen güzel bir şarkıdır.