• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.89)
the dark knight - christopher nolan
the dark knight'da, batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: teğmen jim gordon ve bölge savcısı harvey dent’in yardımlarıyla, batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, joker olarak bilinen ve gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.


 1. kanımca sadece üçlemenin değil, 50 seneden uzun süredir, defalarca çekilen tüm batman filmlerinin en güzelidir.
 2. genelde mükemmel joker performansı ile anılır. ana hikaye harvey-two face ve onun üzerinden iyi-kötü idealleri ile gerçeklerin (joker) karşılasmasidir.
 3. gerçekten herkese batman'in dünyasının aslında nasıl zekice kurgulanmış olduğunu göstermiştir. hani bunu çocuklar izliyor ben neden izleyeyim diyen babalar, anneler oluyor ya; işte onlar, batman'in aslında çok derin bir anlam barındırdığını görmüşlerdir. oyunculuktan tutun senaryoya kadar bir başyapıttır.
 4. heath ledger'ın rolüne 4 ay boyunca, anlaştığı bir moteldeki karanlık bir odada yaşayarak hazırlandığı, yemeklerini yalnızca günde iki defa kapı altından aldığı, ister jack nicholson oynamış olsun, ister jared leto oynayacak olsun, bir daha kimsenin bundan daha iyi bir joker performansı çıkaramayacağını ortaya koyduğu, kariyerinde zirve yaptığı, galasını bile izleyemeden ölüp beni kahırlara sürüklediği, ailesinin oscar'ı onun adına sahnede aldığı filmdir.

  christopher nolan'a hayranım.. christian bale'e de öyle elbet.. evet şöyle bir de sayacak olsak, gary oldman, michael caine, morgan freeman, cillian murphy, liam neeson (seri olarak), maggie gyllanhaal, marion cotillard ve daha nicelerini barındırır bu film..

  lakin nolursa olsun, sonsuza kadar heath ledger'ın filmi diye anılacaktır.

  (bkz: why so serious?)
 5. cok uzun yazilir da, simdi gerek yok:), bu film hem diger batman filmleri hem de tum superkahraman filmleri icinde cok ayricalikli bir yere konmali... sin city ve watchmen ile birlikte...

  hastasi olmasam da izlerim ben superkahraman filmlerini, ve cogunda antagonistin plani filmin en zayif noktasi gibi gelir bana. hatta nolan'in batman uclemesinin ilk ve son filmi de ayni seyden muzdarip; ra's al gul'in (batman begins) ve bane'in (the dark knight rises) "buyuk" planlari hem kendilerinin hem de derin olmasi gereken hikayelerinin cusselerinden beklenmeyecek kadar dandik. ama bu film oyle mi? filmi efsane yapan sey hakikaten joker burada, ve basindan sonuna her adimi mukemmel.
 6. joker karakterini öncesinde jack nickholson gibi bir ismin canlandırmasına rağmen bu karakteri belki senaryonun da etkisiyle daha iyi hissettirebilen heath ledger'in oyunculuğunun da nirvanası olan film.

  ledger'e, öldükten sonra, los angeles film eleştirmenleri birliği, 66. altın küre, bafta, 81. akademi ödülleri'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini kazandırmıştır.

  heath ledger'ın hazin ölümü nedeniyle film daha çok joker ile anılsa da senaryo, oyunculuk ve görsellik açısından aynı serinin bir önceki filmi ile klasik süper kahraman filmlerinin ötesine geçebilmiştir.

  joker'in ağzındaki yaranın sebebini anlattığı her sahne ayrı güzeldir.

  !---- spoiler ----!

  "joker : gergin görünüyorsun. yaralar yüzünden mi? nasıi olduklarını öğrenmek ister misin? gel buraya. bana bak.

  bir zamanlar karım vardı. çok güzeldi, senin gibi. benim çok endişelendiğimi daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. kumar oynadı, tefecilere çok borçlandı. bir gün yüzünü çizdiler. ameliyat için paramız yoktu. buna dayanamıyordu. onu tekrar gülerken görmek istiyordum. yaraları umursamadığımı bilmesini istiyordum.

  ben de ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım kendime. bir şey diyeyim mi? beni görmeye dayanamadı. beni terk etti. işin komik tarafını gördüm. artık hep gülümsüyorum."

  "batman: peşime düşecek. beni lanetleyecek. köpekler salacaksınız. bunların olması da gerekiyor. çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. bazıları fazlasını hak eder. bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır."

  ....

  "batman: neden beni öldürmek istiyorsun?

  joker: seni öldürmek istemiyorum. sen olmasan, ben ne yaparım? sen beni tamamlıyorsun. onlara göre, sen bir ucubesin. tıpkı benim gibi. şu anda sana ihtiyaçları var ama ihtiyaçları kalmadığında seni bir cüzzamlı gibi dışlayacaklar. ahlâki değerleri, yasaları… hepsi kötü birer şakadan ibaret. bir sorunla karşılaşır karşılaşmaz, senden kurtulacaklar. dünyanın onlara izin verdiği ölçüde iyiler. işler kontrolden çıktığında sözde medeni geçinen bu insanlar, birbirlerini yiyecek. ben bir canavar değilim. sadece herkesten öndeyim. kendi kafana göre koyduğun kurallar seni kurtarır sanıyorsun. tek bir kuralım var. bu dünyada hayatta kalmanın tek mantıklı yolu, kural tanımamaktır…"

  !---- spoiler ----!
 7. joker abimizin ağzının neden böyle olduğunu bilmek istediğimiz ama her seferinde farklı bir hikaye anlatması. arif işık'tan "senin yüzüne nolmuş" repliği tam uyar.

  süper kahraman filmi denemez. karanlık bir ambiyans mevcut. nedense joker'i tutarız onu ben de anlamadım. nolan bilimurgucudur diyenlere ters düşen bir film.
 8. christopher nolan eli değmiş gibi... yıllardan çekilen batman filmlerinin zirvesi işte bu üçlemedir.sanıldığının aksine batmanin ölümsüz yenilmez bir kahraman olmadığını hikaye ve kurgusuyla 3 filmde de çok net göstermiştir teşekkürler nolan teşekkürler...
 9. bana batman i sevdiren adam bu adam iste. bu ucleme var ya tek kelimeyle enfes. izleyin izlettirin.
 10. 5 kez izlemiş olmama rağmen gece gece tekrar izletmiştir kendini. öyle bir film işte.