the dreamers - bernardo bertolucci - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
the dreamers - bernardo bertolucci
üç öğrencinin birbirlerinin hayatlarını ve cinselliklerini test ettikleri ve nereye kadar gitmeye cesaret edeceklerini gösteren bir film... ısabelle ve erkek kardeşi theo, anne babaları tatile gittiğinde paris’te öğrenim gören amerikalı öğrenci matthew'u evlerine davet ederler. üçlü, evde kaldıkları süre boyunca kurallarını kendilerinin koydukları akıl oyunlarıyla birbirlerinin duygularını ve cinselliklerini keşfe çıkarlar.fransa'nın politik çalkantı içinde olduğu 1968 yılında geçen film, arka planda dönem gençliğinin yükselen sesini beyazperdeye yansıtıyor.


 1. beni benle anlatan film. ne kadar benzer filmler baksam da buladım. çok özel bir tarzı ve senaryosu var.
 2. sonlarına doğru bende yönetmenin pek de anlatacak bir şeyi olmadığı fikrini uyandıran film.
  sde
 3. ne anlatmaya çalıştığı belli olmayan film.
 4. ikiz kardeş bağının varabileceği son noktayı ve filmin baş karakterlerinden olan isabelle ve matthew'un cinselliklerini keşfedişini anlatır. hikayesini gilbert adair'in holy innocents adlı eserinden almıştır. şarabın ve sigaranın (sobranie cocktail) bolca tüketildigi, "hangi film?" isimli güzel bir oyunun oynandığı, 68 olaylarının arka plan olarak kullanıldığı hoş film.
  jole
 5. filmdeki cinsellik olabilecek en saf biçimiyle gözler önüne serilmiştir.

  !---- spoiler ----!

  iletişimlerinin bir parçası olarak... vücutları ile zihinlerini birbirinden ayırmak saklamak zorunda olmadıkları için bu denli güzel ve özgür bir iletişim doğmuştur ve gene aynı sebeple ikizlerin iletişimine sonradan dahil olan karakter bir süre sonra onlardan ayrılmak zorunda kalmıştır.

  !---- spoiler ----!
 6. .!---- spoiler ----!

  müzik seçimleri güzel. filmin konusu değişik 68 kuşağının başlangıç zamanlarında dil öğrenmek için fransaya gelen amerikalı gencin birbirine tutku ile bağlı kendi dünyalarında zengin bir hayat yaşayan, baba parası yiyen, şımarık ikiz kardeşlerle tanışması ile değişen hayatını konu alıyor. filmde yine amerikan propagandası görülüyor amerika şiddete karşı, gittiği yere yanında demokrasi ve özgürlük getiren, ahlak timsali bir yapı algısı karakter üzerinden seyirciye sunulmuş.
  film afişden de anlaşılacağı üzere aşırı çıplaklık içeriyor benim düşüncem çıplak sahnelerin bir kısmı gereksiz.
  son olarak final sahnesi biraz zorlama olmuş bitse de gitsek gibi olmuş.
  filmden aldığım bir derste,bir şeylerle mücadele etmek için veya hak aramak için sokaklara, meydanlara yani sahaya inmelisiniz. kendi kabuğunuzda oturduğunuz yerden gününüzü gün ederek bir şeyler elde edilemez.

  !---- spoiler ----!
 7. yönetmen bernardo bertolucci'nin gizliden gizliye komünistler godoştur dediği filmdir.

  not: komünistler godoş değildir, bireysel davranışlar topluluk hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamaz.