• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
the dresser - peter yates
ronald harwood tarafından yazılan ikinci dünya savaşının son döneminde ünlü bir tiyatro oyuncusu ve onun kostümcüsü arasında ki ilişkiyi anlatan filmde tura çıkan ekibin sergilediği king lear oyununda bazı aksiliklerle karşılaşılır. albert finny tüm huysuzluğuyla usta işi bir performans sergilerken yardımcısı norman çıkan sorunları düzeltmeye çalışır.filmin tamamı kuliste ve sahnede geçer. 5 dalda oscar’a aday film bizi shakespeare’e doyurur.


  1. Önce BBC'nin 2015'de Ian mckellen ve Anthony Hopkins ustaların başrolde oynadığı tv filmini izledim sonradan öğrendim ki 5 dalda oscar adayı olmuş 1983 yapımı asıl filmi varmış. Bu yüzden Başlığı açarkende sinema filmi olan afişle ve yönetmeni ile açmanın doğru olacağını düşündüm.
    Mesleğine tutku ile bağlanmış ve bütün olumsuzluklara rağmen mesleklerini kusursuz yerine getiren iki adam, iki dost, ast ve üst'ün duygusal ilişkisi bu filmde.
    İstanbul Devlet tiyatrosu bu oyunu cuma günü ilk kez giydirici adıyla oynamaya başlayacak filmde ki usta oyuncuların performansı çok etkileyiciydi. Bakalım gerçek sahnede nasıl oluyormuş.