the lord of the rings; the fellowship of the ring - peter jackson - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
the lord of the rings; the fellowship of the ring - peter jackson
çok eski çağlarda elf demircileri, güç yüzüklerini sihirli ustalıklarıyla yapmış ve karanlıkların efendisi sauron, bu yüzükleri işleyip kendi gücüyle doldurmuştur. daha sonra kendisinden çalınan, diğer tüm yüzüklere hükmeden, tek yüzüğü bütün gücüyle tüm orta dünya'da aramasına rağmen bulamamıştır.
yüzük, shire bölgesi'nde yaşayan frodo baggins adlı bir hobbitte bulunmaktadır. ancak çok büyük bir güce sahip bu yüzüğü yok etmek gerekmektedir. frodo ve arkadaşları, diğer ırklardan gelen arkadaşlarıyla birlikte yüzük kardeşliğini oluşturur ve hepsi bu yolculukta büyücü gri gandalf'ı izler.


 1. kötü olanların kötü olmaktan yana bir şüphesi yok, ama "ya yüzüğü alıp iyi biri olursam" diye endişe etmeleri de pek mümkün değil. çünkü lotr evreninde yüzük sadece kötülük için kullanılabilir. iyilik için kullanmaya çalışsan dahi işe yaramaz, sadece kötülük getirir.

  bence tolkien burada "tek yüzüğü" güç (iktidar) kavramı ile özdeştiriyor ve yozlaşmanın kaynağı olarak açıklıyor. zaten kitapta diğer yüzükler de "güç yüzükleri" olarak adlandırılıyor ve hediye edildikleri tüm krallar lanetleniyor.

  gücün (iktidarın) tüm insan -ve diğer ırkların- krallarını iyilik/kötülük gözetmeksizin yozlaştırması söz konusu. tam da burada ingiliz kuramcı lord acton'ın sözü akla geliyor; "iktidar yozlaştırır. mutlak iktidar, mutlak yozlaştırır."
  ulgan