the shining - stanley kubrick - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.53)
the shining - stanley kubrick
jack torrance (jack nicholson) colorado dağlarındaki overlook otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.otel kışın kapalı olduğundan jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.medyum yetenekleri olan torrance'ların küçük oğlu danny (danny lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı bay grady philip stone'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.
 1. ilk yoruma kesinlikle katılıyorum. atmosferi olsun oyunculukları olsun insanı içine alan gerim gerim geren bir filmdir.
 2. oyuncularin muthis performansinin yani sira, dikkat ceken bir diger sinematik oge ise yonetmene has cekim teknigi. kubrik , hareketli oyuncuyu sahnenin ortasina koymak suretiyle tum plani olabildigince tabii bir sekilde seyirciye yansitiyor. bu, bende filmin bircok sahnesini tablo olarak odamda bulundurma istegi uyandiriyor.
 3. "all work and no play makes jack a dull boy" cümlesi ile insanın makus talihine işaret edilmiş enfes yapım.
 4. şimdiye kadar izlediğim en güzel film
 5. kullanıcı adıma ilham olmuş, gerilimi iliklerime kadar hissettiren kubrick'in eskimeyecek filmi. çocuk çıkar, arkadan çalan fon müziği seni germiştir ve sen meraktan kapatamazsın, çılgınlar gibi izlemeye devam edersin.

  yeni dönem gerilim filmlerinin babası olabilecek kadar iyidir,kesinlikle izleyin.
 6. sarıkamış'ta askerlik yapmadan hemen önce izleyip, daha sonra yaptığım kış askerliği ile filmin tadına daha çok varmıştım.
  aralık ayında yağmaya başlayan kar, nisana kadar devam etmiş. beyazlar içindeki kışlada yaşadığımız her olay ve psikoloji, kendi içimizde bu filme göndermeler taşırdı.
 7. cafcaflı lafları pek sevmem ama resmen damakta güzel tat bırakan bir film bu.

  bir süredir film izlemeye elimden geldiğince zaman ayırmaya çalışıyorum. son zamanlarda hadi izleyim de listeye eklensin, kelime dağarcığıma bi kaç kelime eklensin diye bitiriyordum filmleri. bu film güzel geldi.

  korku filmi değil bence bu. ya da hiç bir filme korku filmi gözüyle bakmadığımdan olabilir bu. extrem bi sahnede "kesin ip var orda aq"culardanım.

  ama tam bir gerilim filmi. adamı gerim gerim geriyor. çünkü filmin sonu başında biraz tahmin edilebildiğinden, ki filmin çok başarılı afişi de spoiler veriyor, seyirci oturmuş elinden bir şey gelmeden cinneti bekliyor.

  görsel olarak film başarılı. oyunculuk gayet başarılı. sana oyum 9 kanka.
 8. Stephen king filmi neden begenmedi bilmiyorum ama hikayenin anlatilis tarzinda cocuk karakterin otele gelmeden onceki ruhsal durumu anlatilmadigi icin olabilir. cunku cocugumuz hayali arkadaslarla konusmaya cok onceleri basliyor. 3 bolumluk mini dizi olarak cekilen diger versiyonunu izlemedim ama tahminim bu cocuk karakterin gelisimini daha detayli gosterilmistir diye tahmin ediyorum ve finalde otelin patlama sahnesinin olmasi gerekiyor sanirim. okuyali cok oldu kitabi, o yuzden detaylari tam hatirlamiyorum. firsat bulursan mini diziyi izleyecegim.
 9. hem kubrick hem de nicholson, benim açımdan zaten filmi mükemmelleştiren iki unsur, iki şahane yetenek.

  jack nicholson her zamanki gibi oyunculuğunu konuşturuyor, stanley kubrick ise bir filmden fazlasını sunuyor yine.

  korku-gerilim türlerini rahatça izleyebilen biri olarak yönetmenin beni "ziyadesiyle" gerdiğini söyleyebilirim.

  tüm kubrick filmleri gibi benim için bir başyapıttır the shining, ısrarla izleyiniz, izletiniz sevgili sinemasever yazarlar.
 10. gerilim/korku türünde şüphesiz gerçek bir başyapıt. 1980 yapımı bu şahaneden sonra çekilen sayısız filmde the shining izlerini, bazen beter kopya ögelerini ya da göndermelerini görmek mümkün.

  tablo gibi sahneleri, muazzam simetrisi, dudak uçuklatan mekan seçimi, aşşırı başarılı cast seçimi - o çocuğu nereden buldun be adam- ve jack nicholson tarzı cinnet...

  film çekileli neredeyse 40 yıl olmuş, bu 40 yıl içinde de filme dair ne analizler, ne çözümlemeler yazılmış tabii. biraz göz attım, muazzam analizler olduğu gibi sembollerin peşine takılıp ne görmek istiyorsa ona ulaşanların da sayısı epey fazla. kendi adıma filmin bütününden derli toplu bir mesaj alamadım, film bana "şunu"söylüyor diyemem ama detaylarda saklı birbirinden bağımsız bir şeyler duydum diyebilirim. gene de atmosfer ve oyunculukların benim için hikayenin çok ötesinde olduğunu söyleyebilirim. kesinlikle izlenmesi gereken kültlerden. trailer