thomas hobbes

Kimdir?

thomas hobbes, (d. 5 nisan 1588 - ö. 4 aralık 1679) ingiliz felsefecisidir. 1651 tarihli leviathan adlı çalışması, batı siyaset felsefesinin izleyeceği yolu çizmiş ve baş ucu eseri olmuştur.

bugün bir siyaset felsefecisi olarak tanınsa da, tarih, geometri, etik ve genel felsefe gibi pek çok alanla ilgilenmiştir.
thomas hobbes, var olan her şeyin fizik madde olduğunu ve her şeyin maddenin hareketiyle açıklanabileceğini öne sürmüştür. belli bir sınıfa alınması güç bir filozof olan thomas hobbes, locke, berkeley ve hume gibi bir empiriktir ve onlara benzemeksizin matematik yöntemin hayranıdır. yalnız matematikte değil, onun uygulamalarıyla da ilgilenmiştir. genelde bacon’dan çok, galilei’den esinlenmiştir.

hobbes, 15 yaşındayken oxford’a gitmiş ve orada skolastik mantık ve aristoteles felsefesi öğrenmiştir. 22 yaşındayken lord hardwick’in eğiticisi olmuş, ve 1610 yılında onunla büyük bir gezi yapmıştır. çok etkilendiği galilei ve kepler üzerinde çalışmaya başlaması da bu tarihlere rastlamaktadır.

italya’da, galilei’yi ziyaret etmiş, sonra ingiltere’ye dönmüştür. uzun parlamento 1640’da toplandığı ve laud’la strafford londra kulesi’ne hapsedildiğinde hobbes dehşete kapılıp fransa’ya kaçmış ve 11 yıl boyunca dönmemiştir.(kaynak: vikipedi)

Bu başlığa bugün yorum yapılmamış.