türkiye'de para kazanmanın çok kolay olması - youreads

 1. biraz kafanız çalışıyorsa ve gözlemciyseniz bir gerçek. çevrenizde çok para kazanan insanlara bakın. babalarının fabrikalarının başında para kazananlardan bahsetmiyorum. sıfırdan para kazanabilmiş kişilere bakın.

  bunlar gözlemci insanlardır.

  ikincisi sosyal insanlardır.

  üçüncüsü cesur insanlardır.

  fırsat heryerde. tabii sadece görmeyi bakmaya bilene. şimdi çiftçi fakir para kazanamıyor diyorlar. bir köye gittim. adamlar üretmişler. kabak fasülye biber yetiştirmişler. bir tüccar denilen kişi geliyor bunlardan ürünlerini alıyor. istanbula götürüp hale satıyor. istanbul halinde 5 liraya alınan biberi bu tüccar 2 liraya alıyor 5 liraya satıyor. manyak mısınız lan siz dedim. kırk ailesiniz bir kamyon kiralayın ve kendiniz satın dedim. sistemimizi bozma kominist misin nesin dediler. bu adam sizin emeğinizi çalıyor dedim. adam bize ekmek veriyorlar dediler. bu adamların çocukları asgari ücretle çalışıyor fabrikalarda. biraz vizyonları geniş olsa biraz iş bilseler çocukları refah içinde yaşar.

  sindiremedim bir kooparatif kuralım. her şeyi ben hallederim. para bu köyde kalsın dedim. köyden kovdular.


  antalya'da olduğum dönem. bir işadamı arkadaşım var. ankara'ya gideceğiz bir iş için. bir muz bahçesinde durduk. pazarlık falan. aldık adamın tüm muzları. adamın aracının arkasına doldurduk. muzu napacaz amına koyayım ya dedim. ya şimdi benzin parası mı vereceğiz dedi. yoldaki şehirlere uğradık manavlara sattık geçtik. sadece o yolu geçerek bir asgari ücret topladı adam.

  milyonlarca örnek var.
 2. türkiye'de yerine sadece "para kazanmanın çok kolay olması" şeklinde açılması daha doğru başlık.

  insanlar diğer ülkelerin de çoğunda böyle ayrıntıları ıskalarlar çünkü.

  yazılanı katkı sağlar buluyorum.
  bir yazarın beğenmediğiniz girdilerinden dolayı her yazdığına tenkit oklarını yöneltmeniz sizi ön yargı içinde elde edilebilecek katkıları kaçıran birisi yapar; yapmasa da bu kişilik, bilincinizin altına yerleşerek günün birinde ortaya çıkar ve size kaybettirir.

  evet. uyanık olma, fırsatları görebilme çok önemli ve tabi en çok da cesaret edebilme.