vasco da gama - youreads  1. hindistan'a deniz yolunu keşfetmiş portekizli denizci bir zatın adı olmakla birlikte beni an itibarıyla bu kısmı ilgilendirmiyor. şöyle ki; almanya üretimi bir puro markasıdır. geçmişte yaşadığım fiyasko deneyimlerden olacak kısa sayılmayacak bir süre önce hediye edilmiş olmasına rağmen tüketmeye yanaşmaksızın kuytu bir köşede bekletiyordum. ta ki bugüne kadar. meğerse haksızlık etmişim. demiyorum ki dünyanın en güzel purosu fakat kesinlikle kötü değil. gayet istikrarlı bir içimi var, bu kadar bekletildikten sonra bile başarılı. tabi fiyatı hakkında bilgim yok. o nedenle fiyat performans değerlendirmesinde bulunamıyorum. gerçi pahalı olduğunu sanmıyorum. o değil şimdi de kıymete bindiğinden bekletirim diğerlerini artıkın. denediğim model 'sumatra nr.71'. bir de 'cedar sleeved coronas capa de oro' ya da 'no:2' paketi var, henüz onu açmadım. beğenirsem onu da haber ederim.


    no:2 içimi sonrası düzeltme: mis gibi puro. bundan sonra vasco da gama adını aklıma yazdım. zannediyorum, hem nr.71 hem de no:2 için de uygulandığını gördüğüm sedir ağacından muhafaza ile sarılı halde gelmesi, gerek tazeliklerini korumalarına gerekse de aromalarına katkıda bulunuyor. sonlara doğru ikisinde de acılık gözlemlense de genel olarak içtiğim diğer purolarda da gözlemlediğim bir durum olduğu için eksi hanesine yazmıyorum. açıkçası eksi hanesine yazacak bir şey de bulamadım. yanma hızı da son derece makbul. şahsen oldukça seyrek aralıklarla tüketmeme rağmen gerçekten içmeye ara verdiğim bir sefer dışında hiç tekrar yakma ihtiyacı hissetmedim.


    bu arada, paket üzerinde bulunan uyarıları buraya da aktarıyorum. birincisi, tütün türevlerini solumak sizi yavaş ve acılı bir ölüme götürür, ikincisi ise bu tür ürünler ciddi oranda bağımlılık yapıcıdır, başlamayın.