1. insanların veya şirketlerin devlete, devletten alacakları güvenlik, ulaşım, eğitim, sağlık gibi hizmetler için hibe ettikleri paradır. vergi, bahsettiğimiz hizmetlerin dışında ihtiyacı olan insanlara burs, yardım gibi şekillerde de harcanır, projelere ve mantıklı bulunan araştırmalara da yatırım olarak kullanılabilir.

    vergi toplanırken bir çok yöntem kullanılmış olsa da günümüzde de uygulanan adamına göre muamele sistemini en mantıklısı olarak görüyorum. insanların sadece yaptıkları işlere ve gelirlerine bakılarak ödeyecekleri verginin miktarı belirlenir. bunu yaparken de şu ödesin bu ödemesin veya bu siyah, daha çok ödesin gibi bir yaklaşımın kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. (*:eğer düşünmek yasak değilse)
  2. kendi çapimdaki tanimi şöyledir : annemlere 110 tl gelen elelektrik faturasinin 56 liralik kullanim bedeli disinda kalandir.

    bir noktadan sonrasi hirsizliktir.
  3. haftanın bir günü biraz daha insanca yaşamak için her sabah kalkıp işe koşuyor, akşama kadar canınız çıkıyor; günler, aylar ve o yıllar nasıl geçti anlayamıyorsunuz ya...işte hepsi şu "barış" için.
    mesut