1. bir grup akademisyen, öğrenci ve bilim insanı tarafından kurulan site yalansavar.org adresinden 2010 yılından beri yayın yapıyor. amaçları hurafeler, safsatalar ve batıl olan her türlü inanışı bilim ışığı ile aydınlatmak. verdikleri bilgiler mutlaka ve mutlaka bir belge veya yayın ya da bilimsel çalışmaya dayandırılıyor. zaten amaç dayanaksız bilgileri çökertmek olduğu için verdikleri tüm bilgiler bilimsel olarak kabul görmüş oluyor. her haberin ya da yazının altında da mutlaka kaynak olan bağlantı veriliyor. çalışmayan linkler çok kısa sürede tazeleniyor.

  haber sitelerinde verilen asılsız haberlerden, sosyal medyada popüler hale gelmiş inanışlara kadar geniş bir spektrumda yazılar içeren siteyi bir de kendi ağızlarından okuyalım

  !---- spoiler ----!

  Bizler sorgulayıcı düşünce ve bilimsel yönteme gönül vermiş bir grup insanız.

  Bu site başlangıçta posta kutumuza düşen ardı adı kesilmeyen hurafe e-postalara birer birer cevap yazmakla başa çıkamadığımız için doğdu. Her birimiz asılsız ve desteksiz bir e-posta alınca işi gücü bırakıp sayfa sayfa cevap yazıyorduk çünkü.

  Kısa zaman içinde iki şeyi fark ettik:

  Birincisi, cevap yazdığımız e-posta aradan kısa bir süre geçtikten sonra bir başka arkadaşımız tarafından tekrar bize iletiliyor, ve her seferinde aynı cevabı tekrar tekar hazırlıyorduk.

  İkincisi de, bizim özene bezene kaynaklarla referanslarla hazırladığımız cevabın, hurafe kadar etkin bir şekilde kişiden kişiye iletilmediğini fark ettik. “Mutlaka bütün arkadaş listenize iletin!!!!!” yazılı hurafe 100 kişiye dağılırken, hurafeyi açıklayan detaylı cevap aynı sansasyon katsayısında olmadığı için 1-2 kişiden öteye yayılmıyordu.

  Biz de hazırladığımız detaylı cevapları kalıcı hale getirmek ve daha çok kişiye yayılmasını sağlamak için ne yapabiliriz diye düşündük. Böylece Yalansavar doğdu.

  Başlangıçta sadece e-posta hurafelerine yönelik olmasına rağmen kısa bir süre sonra bilim dışı iddialar, sözde bilim, şehir efsaneleri, komplo teorileri ve farklı pek çok konunun işlendiği bir ortama dönüştü.

  Umarız, burada geçirdiğiniz vakit sizin için aydınlatıcı olur. İyi okumalar.

  !---- spoiler ----!

  web adresi
 2. nefis podcast'lere sahip bir ekip. ekip her seferinde değişik bir konu etrafında konuşarak mitleri patlatmaya devam ediyor. podcast'lerine sitelerinden erişilebilir.
 3. uydurma haberleri ve yazıları çürüterek toplumu bilgilendiren, eleştirel düşünce becerileri kazandırmayı amaçlayan bir site.

  bu siteyi yıllar önce keşfetmiştim ve kendimi geliştirmek adına bulduğum en iyi sitelerden biriydi. yıllar içinde bana kattığı yetkin düşünce becerilerinin haddi hesabı yoktur.
  muhtemelen bana ilköğretim ve lisede öğrendiklerimden fazla şey katmış sitedir.