• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
yatak odasında felsefe - marquis de sade
tüm bildiklerinizi unutun!

"büyük fikirler yüzünden ahlakı bozulacak kişiye yazıklar olsun! felsefi düşünceler içinden yalnızca kötü olanları çekip almayı bilen, ahlakı her şeyle bozulan bu kişilere yazıklar olsun! bunların ahlakının seneca ya da charron okuyarak da bozulmadığını kim ileri sürebilir? ben asla onlara hitap etmiyorum!"


 1. yepyeni ve fantastik bir deneyim için; aklınızı, fikirlerinizi tüm sınırları sonuna dek kaldırarak, değerlerinizi ve erdemlerinizi kısa bir süreliğine kenara koyarak okunması gereken kitap.
 2. sadizm kelimesinin marquis de sade 'den geldiğini biliyor muydunuz? fifty shades of grey halt etmiş, okuyun, okutun!
 3. Aklıma hep bu videoyu getiren kitap. En çok okunan sade kitabı olabilir. Kabul edelim adı çok çekici. Müthiş bir gücü olan kitap bu arada. Sade ahlak çatlakları oluşturmakta, o çatlaklardan sızmakta usta biri. Tarihsel önemi çok büyük. Herkes okumalı bana kalırsa. Tüm vahşetiyle darbe indirmiştir soyluluğa, ahlaka.
  sezgi
 4. "hayal gücü, ancak aklımız önyargılardan tamamen kurtulmuşsa işe yarar: tek bir önyargı bile onu yok etmeye yeter. aklımızın bu kaprisli bölümü öyle şehvetlidir ki hiçbir şey onu dizginleyemez; karşısına çıkarılan tüm engelleri parçaladıkça en büyük zaferi, en seçkin zevkleri tadar; hayal gücü düzenin düşmanıdır, düzensizliği ve suçun renklerini taşıyan her şeye tapar."
 5. "en pis olan, en aşağılık olan ve en yasak olan ne varsa, insanın ruhunu en iyi onlar çeler, en iyi kızıştıran onlardır...
  her zaman için en tatlı zevklerle boşalmamızı bunlar sağlar."
 6. cinsel ilişkiler esnasında karakterlerin yaşadıkları duyguları sözlü olarak ifade etmelerini gerçek dışı bulduğumu söylemeliyim. bunun aksine felsefe içerikli karşılıklı diyaloglar ise bir o kadar başarılı ve gerçekçi.
 7. "erdem bir kuruntudan ibarettir, erdeme ibadet etmek sürekli fedakarlık demektir, mizacımızın esinlerine karşı sayısız isyanı gerektirir. bu tür hareketler doğal olabilir mi? doğa kendi ihlalini örgütler mi hiç?"
 8. "nankörler yaratan erdemler bizden uzak dursun!

  iyilikseverlik, gerçek bir ruh erdemi olmaktan çok, kibrin kusurudur; çalım satarak hemcinslerini teselli etmektir, asla iyi bir davranışta bulunmak gibi bir bakış açısı yoktur; verilen bahşişin iyi bir reklamı yapılmazsa çok öfkelenilir."
 9. "yeryüzünde iyilik yapmak da kötülük yapmak da farksızdır; zevklerimiz, mizacımız değil midir tek uyulması gereken?

  erdem ve erdemsizlik sözcükleri bize yalnızca tamamen yerel anlamda fikir verir. ne kadar tuhaf olduğunu düşünürseniz düşünün, mutlak anlamda canice olabilecek tek bir eylem olmadığı gibi mutlak anlamda erdemli denebilecek tek bir eylem de yoktur. her şey bizim geleneklerimiz ve yaşadığımız iklime bağlıdır; burada suç olan şey yüz fersah aşağıda çoğu zaman bir erdem olarak kabul edilir, bir başka yarımkürede erdem olarak görülen şey, tersine dönerek bizim için suç olabilir."
 10. "tutsak bir halkın suç olarak gördüğü doğanın itkilerine kendini bırakma edimini özgür bir halk suç olarak görmez."

  "perhiz imkansız bir erdemdir, perhiz yaparsak hakları ihlal edilmiş olan doğa bizi anında binlerce felaketle cezalandırır."