1. ayrıntı yayınları'nın son derece ufuk açıcı, keyifli ve rahatsız eden kitaplar barındıran dizisi.

  bir zamanlar bilgisayarlar, yazıcılar bu kadar popüler değilken eski sevgilim üşenmeyip tek tek listelemişti bu dizideki romanları, ''bunları okuyacağız'' diye. okuduklarımıza da tick atacaktık sözde.

  dizi içinde 80'den fazla roman vardır, her biri birbirinden özgün içeriklere sahiptir ve sürekli güncellenir. ilk romanların çevirisini yapan funda uncu ırklı'nın ölüm pornosu dolayısıyla yayınevinden ayrılmasıyla sonraki çevirilerin kalitesi nispeten düşmüş olsa da okumaya değer bir dizidir.

  genellikle klasik ve yakın tarih romanlarının aksine içerisinde sansürsüz küfürler, argo kelimeler, erotizm, aşırı şiddet vardır fakat ön plana çıkarılmaya çalışılan bunlar değildir.

  yeraltı edebiyat'ı dizisinden şüphesiz okunması gereken ilk kitap dövüş klubüdür.^:fight club^
 2. her şeyden evvel konuya hasıl birinin bana acilen yer nedir, altı neresidir, açıklaması gerekiyor. akabinde daha " yeni yeraltı hüheeeeey " nedir gibisinden muhtemelen zat-ı alilerinizce alaya alınacak, hor görülecek, geri kafalı bulunacak ve pek de 'marjinal' kabul edilmeyecek sıradan sorularım ile darlamak istiyorum siz yüce sözlükçüleri.

  şimdilik aklım yettiğince yeraltı=palahniuk çıkarımımı yapıp, cin ali okumaya devam ediyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. kehkeh.
  zorg
 3. ergenlik bitince biten edebiyat.
 4. bu terim ingilizce underground literature teriminin türkçe çevirisi. şimdi olayın mazisine bakalım. bunlar genellikle sansür, yargı ve diğer baskı unsurları nedeniyle yayınevlerinin sahiplenmediği basmaktan çekindiği eserlerdir. yazarı tarafından bağımsız olarak matbaalarda bastırılır. eserin künyesinde yayınevi ya da basan matbaaya dair künye bilgisi bulunmaz. bu matbaaların çoğu da günümüzde merdivenaltı tabir edilen kaçak, korsan işletmelerdir. yani bu terim edebiyatın içeriğiyle değil, üretim yöntemiyle ilgili bir şey aslında.
  tabii zamanla anlam genişlemesine uğrayarak genel olarak marjinal kabul edilen her türlü yazılı eser için kullanılan bir terim olmuştur. yeraltı edebiyatı olarak büyük yayınevleri tarafından pazarlanan eserlerin büyük kısmı yaşanan toplumsal değişimler sonucunda yeryüzüne çıkabilecek kadar kabul görür hale gelmiş eserlerdir. günümüzde fanzinler yeraltı edebiyatı teriminin çıkış noktasındaki yöntemlerle üretiliyordu ama onlar da basılı formattan çıkıp onli hale gelince ne yeri kaldı ne de altı.