1. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra, bilgi seviyesini yeterli görmemek veya bilgiye doymamak sonrası gerçekleştirilen eğitim.

  Yüksek lisans ile ilgili ileride insanların işine yarayabilecek bazı bilgiler:

  Avrupa'da yüksek lisans yapacaklar için güzel bir yüksek lisans programı arama portalı: mastersportal.eu

  Bu sitede Non-Eu yapmayı unutmazsanız Tuition fee(okul ücreti) konusunda yanılgıya düşmezsiniz.

  Almanya'da yüksek lisans yapacaklar için: www.uni-assist.de

  Site Almanca olup İngilizce seçeneği de mevcuttur. Başvuracağınız dönemi ve de okulları seçip özelleşmiş aramalar yapabiliyorsunuz. Almanya'daki çoğu üniversite bu site üzerinden başvuru almaktadır. Başvurular ücretlidir. Üniversiteler ise genelde ücretsiz olup sadece eyalet veya şehir içi dönemlik bedava ulaşım için bilet ücreti alabiliyorlar. Bu da kişiye tercih olarak sunulmaktadır.
  [Edit:
  3 aşağı girideki daad web sayfası güzele benziyor. Dediğim gibi çoğu üniversite başvuruyu bu sistem üzerinden almaktadır. Bazı farklılıkları bulmak için daad'nin sayfası veya mastersportal.eu da kullanılabilir. İyi üniversiteden kasıta bağlı olarak, evet Berlin Teknik tek olabilir ama ilk 500'den(QS'e göre) Humboldt, Bremen, Frankfurt, Hamburg, Dresden, Hannover, Ulm gibi üniversiteler var. Aachen, Münih, KIT yok diye burayı yok saymak doğru olmaz. TU9'dan 3 üniversite zaten var listede, diğerlerinin de tamamını kontrol etmedim.
  ]
  Estonya'da yüksek lisans yapmak isteyenler için: www.studyinestonia.ee

  Bazı üniversiteler ücretsiz başvuru ve ücretsiz eğitim imkanı sunmakta, bazılarıysa ücretli başvuru ücretsiz eğitim sunmakta, ikisi de ücretli olan var mı bilmiyorum. Tartu ve Talin şehirleri iyi üniversitelere sahip olup Estonya'nın en büyük iki şehridir.

  Finlandiya'da yüksek lisans yapmak isteyenler için: www.studyinfinland.fi

  Finlandiya üniversiteleri uluslararası üniversite sıralama listelerinde ilk 500'de olan üniversitelere sahiptir. Eğitim çoğunlukla ücretsiz. Başvuru da genelde ücretsiz. Sadece yaşam pahalı.

  İsveç'te yüksek lisans yapmak isteyenler için: www.studyinsweden.se

  İsveç üniversiteleri de iyi sıralamalara sahip olsa da eğitim genelde paralı ve gerçekten yüksek meblağlar var. Ayrıca yaşam da pahalı.

  Fransa'da yüksek lisans yapmak isteyenler için genelde her üniversitenin kendi başvuru sistemi var. Birarada sunulan başvuru sistemleri varsa mesajla iletildiği takdirde eklenecektir.

  İtalya için çok bir fikrim yok.

  Avusturya'da genelde eğitim ücretli.

  Danimarka için de çok bir fikrim yok.

  Bu giri kendini düzenli olarak güncelleyecektir.
  [edit 2: mastersportal dışındaki siteler başvuru amaçlı koyulmuştur, arama amaçlı değil. Almanya'da uni-assist sistemi olanlar başvurularını (genelde) oradan kabul etmektedir.
  ]