zehirli ok kurbağası - youreads

 1. Zehirli ok kurbağası kurbağa türlerinden bir tanesidir. Fakat bu kurbağayı diğer kurbağalardan ayıran en önemli özellik çok güçlü bir zehre sahip olmasıdır.

  Evet, zehirli ok kurbağasının zehri dünya üzerindeki bütün canlılardan daha etkili ve daha güçlüdür. Çoğumuzun zehirli hayvan dendiği zaman ilk akla gelen yılan veya akrep gibi hayvanların zehirleri güç itibariyle bu hayvanın zehrinin yanına dahi yaklaşamazlar.

  Zehirli ok kurbağası dünya üzerinde zehiri en güçlü olan canlıdır. Zehrinin gücünü kıyaslamak ve örneklerle açıklamak gerekirse şöyle bir örnek vermemiz zehrin gücünü kolayca anlamamıza yardımcı olacaktır:

  1-Zehirli ok kurbağasının vücudunda bulunan zehir yaklaşık olarak 150 insanı öldürebilecek güce sahiptir. Eğer zehirli ok kurbağasının vücudundaki zehir fareler üzerinde kullanılır ise aşağı yukarı 30.000 civarındaki fareyi öldürebilecek güçtedir.

  2-Bu Kurbağanın zehirleri o kadar güçlüdür ki sadece bu hayvana dokunmak dahi birçok canlıyı öldürebildiği gibi insanları da felç etmeye yetmektedir.

  3-Eğer bu kurbağanın zehri insan kanına karışır ise yapacak hiç bir şey yoktur. Sadece 60 saniyeden daha kısa sürede o insan ölür.

  4-Bilinen en etkili zehirden dahi 250 kat daha etkin olduğu bilinmektedir.

  http://www.ozelliklerinedir.com/zehirli-ok-kurbagasi-dunyanin-en-zehirli-canlisi-ozellikleri/