• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
korkunç yıllar - cengiz dağcı
"kocaları sürülen, yavrularının karınları düşman süngüleriyle deşilen kadınların talihi! ak sakallarından tutup sürüklenen ihtiyarların talihi! cephelerde bize söven, yüzümüze tüküren düşmanlarımızın menfaatleri için, kanlarını sebil eden gençlerimizin talihi!.. bu gece rüyama gene şişkof girecek. gene beni mezarlara götürüp ölen askerlerin üniformalarını gösterecek. "sen, sen sadık turan, sırtında düşman üniforması rusya'ya karşı harp ettin" diyecek! gene soğuk terler döküp sabahı kim bilir nasıl edeceğim. düşman üniforması... düşmanım kim? siz değil misiniz şişkof! yalanla dolanla memleketimi istilâ ettiniz. himayenize girmekle topraklarımız, malımız, mülkümüz, dinimiz korunacak diye, sizden öncekiler söz verdiler. teslim olduk. o millet, yurdunu her şeyden çok sevdiğinden teslim oldu. silahlarımızı bıraktık. ya siz?.. memleketimize girdiğiniz günden beri o toprak kan içinde. minarelerimizi devirdiniz. su kemerlerimizi, çeşmelerimizi, heykellerimizi, mermer saraylarımızı atlarınıza ahır yaptınız. müezzinlerimiz, ezan okumak üzere minarelere çıktıkları vakit, sarhoş askerleriniz, eğlenmek için, kalplerine nişan alma talimi yaptılar..."
  1. cengiz dağcı kırım türkü olan büyük bir yazardı. bu kitabı gözünüze takılan bir damla yaşla okuyorsunuz. çoğu zaman neden biz kardeşlerimize, soydaşlarımıza elimizi uzatamadık diye içinizi yiyorsunuz. rus emperyalizmini ve kırım türklerine yapılan büyük soykırımı, rusların kırım türklerini almanlara karşı kullanmasını... kırımlı türkleri almanlara satıp bu sefer almanların türkleri ruslara karşı kullanmasını okurken adeta rencide ediliyorsunuz ve günümüz türkiyesinde nasıl davranacağınız hakkında ip uçları elde ediyorsunuz.

    ah kırımlılar, canım kırımlılar. bir de "kırımlı" diye saçma sapan bir film çekmişler uyarlama olarak. güzel de bir şey olsa gam yemem.
    slipo

mesaj gönder