• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
noz w wodzie - roman polanski
polonya’nın çıkardığı en büyük yönetmenlerden biri olan roman polanski’nin filmografisindeki polonya yapımı tek film olan knife in the water, bir tekne gezisine çıkmak üzere yola çıkan bir çift ve davet ettikleri gizemli yabancıdan oluşan bir üçlü arasında oluşan gerilimli ortamı merkezine alıyor. iki erkek ve bir kadın arasında meydana gelen bu cinsel tansiyonu yüksek atmosfer, bir ucu karakterler arasındaki sınıfsal çatışmalara diğer ucu ise yüksek egoların savaş alanına dönen güç gösterilerine varan bir skalada kendine has bu üç karakterin nabzını tutuyor.
gösterildiği sene en iyi yabancı film dalında oscar adaylığı bulunan filmin, roman polanski’nin istikrarlı kariyerinde çok özel bir yerde konumlandığı ve bu büyük ustaya hollywood nezdinde büyük bir kredi sağladığı aşikâr.
  1. 1962 tarihli bir polanski filmi. türkçeye sudaki bıçak, ingilizceye ise knife in the water olarak çevirilmiştir. bir teknede geçen film, erkekler arasındaki kişilik ve güç çatışmalarını
    ve iktidar savaşını anlatıyor. bu güç çatışması, teknedeki adamın "teknede iki erkek varsa birisi emir alır" sözüyle net bir biçimde ifade ediliyor. kadın ise filmde daha pasif olarak ele alınmış. kadın bu güç savaşının bir izleyicisi konumunda ve tıpkı doğadaki gibi kazanan erkeği çiftleşeceği eş olarak kendisine seçme eğiliminde. çok güzel bir psikolojik gerilim filmi. filmde neredeyse hiç aksiyon sahnesi olmamasına rağmen izlerken olabildiğince geriliyorsunuz.

mesaj gönder