• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
a woman under the influence - john cassavetes
mabel longhetti alt-orta sınıftan los angeles'lı bir ev kadınıdır; kişilik duygusu öylesine zayıftır ki, kendini sadece kocasının sevgisi ve çocuklarının bağlılığıyla tanımlar. kocası nick, bir inşaat ekibinin şefidir; coşkulu bir yapıya sahip, insanlarla birlikte olmayı seven bir tiptir. mabel umutsuzca onu hoşnut kılmak ister ve yalnız olduklarında bunu yapar da. uyuşurlar ve birbirlerini severler. ama çevrede insanlar varsa, mabel biraz kaçık bir hal alır. nasıl davranması gerektiğinden emin değildir, çünkü kim olduğundan emin değildir. mabel çevresindeki her tür etkiye karşı savunmasızdır; güvensizdir, hiperdir, maniktir. fazlaca güler ve kendini zorlar. etrafta başkaları olduğunda iyi değildir. bu yüzden de kocası sonunda yapması gerektiğini düşündüğü şeyi yapar ve onu bir akıl hastanesine yatırır. peki o ne olacaktır? nick de mabel kadar çılgın, hatta belki ondan da çılgın değil midir?
 1. sosyal hayatta insanların çizdiği sınırı her seferinde aşan ve bu sınırları bir türlü benimseyemeyen, ne yapması gerektiğini kestiremeyen mabel isminde manik depresif bir ev hanımının hikayesini anlatan film. hep canının istediğini yapan mabel, toplumun hata olarak nitelendirdiği şeyleri yapmakla suçlu bulunur. gena rowlands, mabel rolünde harikalar yaratmaktadır. sayesinde mabel'in bütün hüznü iliklerinize kadar işler, haline üzülürsünüz. film, sadece bu oyunculuk için bile izlenebilir. biraz yavaş ama gayet güzel bir anlatımı var filmin; ki sonuyla da daha çok sevdim sanki.

  !---- spoiler ----!

  filmin sonunda mabel, "biliyorsun ben gerçekten çatlağım" diyerek kocasına kendisini kabul ettirir sanki ve biz bir uyumsuzun kendisini olduğu gibi kabul ettirdiğini görüp mutlu oluruz. darısı tüm uyumsuzların başına.

  !---- spoiler ----!

  sonuç olarak, güzel filmdir. izleyiniz.

mesaj gönder