• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar scott snyder
batman kara ayna - scott snyder
yıllarca, batman ve müfettiş gordon gotham şehri'nin boyun eğmez karanlık boşluğunun içine baktılar. onun bir şiddet ve yozlaşma çukuru tarafından yutulmasına izin vermeyerek, gönül verdikleri şehri defalarca kendisinden kurtardılar. ancak, bir ömür boyu şuçla mücadele ederek insanlığın sunabileceği en berbat şeylerle karşı karşıya geldiklerini düşünseler dahi, daha karanlık ve tehlikeli bir kötülük batman ve gordon'ın sınırlarını zorluyor. çarpışma sona ermek üzereyken, bu cinayet silsilesinin ardındaki gerçeğin yalnızca kapılarına dayanmış bir şey değil-aslında oradan ortaya çıktığınıöğreniyorlar. gotham'ın en azametli koruyucularından ikisi, müfettiş gordon'ın şu ana kadar giriştiği en kişisel mücadele olan bu haince tehdidi adalet önüne çıkartabilecekler mi?

kara ayna, yazar scott snyder'ı, yalnızca kendi jenerasyonunun değil, tüm zamanların önde gelen batman yazarlarından biri kılarak, onu çizgi roman süperstarı mertebesine yükseltmiştir.

(tanıtım yazısından)
 1. orjinal adı batman: black mirror olan, hikayesi scott snyder tarafından yaratılmış tuğla kalınlığına yakın batman cildi. detective comics 'in 871 - 881 arası sayılarını kapsıyor. özellikle cildin sonlarına doğru hikayenin de çözülmesi ve arka planının ortaya çıkmasıyla hiç bitmesin istediğiniz nefis bir çizgi roman klasiğine dönüşüyor cilt.


  !---- spoiler ----!

  baştan belirtmeliyim; yarasa maskesini takan isim dick grayson.
  olay her şeyden önce bir dedektif hikayesi normal olarak. bunun ötesinde kesinlikle çok iyi yaratılmış bir hikaye var arkasında ve söylemeliyim ki karşınızda joker 'i bile "kullanacak" kadar problemli dehaya sahip bir psikopat olan james gordon jr var.

  hikayenin vurması için snyder çok güzel bir noktadan yakalıyor okuyanı, aralarda gotham 'ın nasıl bir kent olduğunu hatırlatıyor size. böylece, siz suçun kendisi haline gelmiş gotham 'ı, tam da bu karanlık atmosfere uygun çizimler eşliğinde hikayenin baş aktörlerinden birisi gibi algılıyorsunuz. çizimler konusunda tek takıldığım nokta anatomi hataları oldu, sketch gibi geliyor yer yer ve bunların bazıları gerçekten çok dikkat çekiyor. ama perspektif, taramalar, renklendirme... bütün detaylar hikayeye ve gotham 'a uygun, yani enfes.

  bu arada eklemek lazım, aslında baş rol batman 'den önce james gordon ve ailesinde, hikaye totale vurulduğunda onunla ilgili. yer yer gerçekten vurucu sahnelerle karşılaşabiliyorsunuz. ilk aklıma gelen the black mirror 'un üçüncü bölümünde dick 'in gördüğü kabus misal; the dealer ile karşılaşması sonrası bacaklarını kaybetmiş şekilde uyanıyor batman...

  maskeyi takan dick grayson olunca, bruce wayne 'den ne farkı oluyor diye merak ediyor insan tüm hikaye boyunca batman açısından. aslında bunun cevabını en net vermeye çalışanlar joker ve james gordon jr. oluyor. tüm bunları toplayınca ise benim anladığım şu oluyor: merhamet.
  ve birde, arkanızı döndüğünüzde gitmeyen, orada durmaya devam eden bir kara şövalye.

  !---- spoiler ----!

  kısacası, hikaye kurgusu ve atmosfer olarak üst düzey bir cilt, kesinlikle es geçilmemeli.

mesaj gönder