• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.44)
insan olmak - engin geçtan
ilk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında engin geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. insan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. ileri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden insan olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.
  1. çok komik.^:kitap değil.^ ortaokul talebesiyken okudum. etkileyici buldum. neredeyse her cümlenin altını çizdim. lisede bir daha okudum. bu kadar çizilmez dedim. hepsini sildim. üniversitede bir kez daha okudum. bu sefer gerçekten bana göre en vurucu yerlerini çizdim. şimdi bu haliyle kitaplıkta duruyor. ilk fırsatta bir göz atacağım.^:bakalım ne olacak?^
    mutlu

mesaj gönder