• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
türk düşününde batı sorunu - niyazi berkes
türkiye’nin bugün karşılaştığı sorunlar, birinci cihan savaşından sonra kesin olarak gerçekleştirmeyi göze aldığı toplum ve uygarlık devriminin tamamlanmadan kalması yüzünden, ikinci cihan savaşı sonrasında gelişen gerici güçlerin yarattığı sonuçlardır. bu sorunların niteliğini kavramak için bu devrimin geçmişini, onu durduran güçlerin neler olduğunu anlamak gerekir. (...)

bunun için bu yazıların amacı, türk evriminin tam bir tarihini yazmak değil, bu gelişimin ana sorunlarını yakalamak, bunların çözümlenmesi için yapılan girişimleri etkisizleştiren koşulları tanımlamaktır.”
niyazi berkes’in 1960’lı yıllarda yön dergisinde çıkan ve sonradan iki yüzyıldır neden bocalıyoruz? (1964) ve batıcılık, ulusçuluk ve toplumsal devrimler (1965) adıyla kitaplaşan yazıları büyük yankı uyandırmıştı. berkes’in birbirini bütünler nitelikte olduğunu düşünerek bir araya getirdiği bu iki kitaptan oluşan türk düşününde batı sorunu, türkiye’de artçı etkileri günümüze kadar ulaşan siyasi ve düşünsel krizleri daha iyi yorumlamak için bir rehber niteliğinde
 1. türk tarihindeki batılılaşma sorunu üzerine niyazi berkes'in 1975 yılında kaleme aldığı kitap. kitabı iki kısıma ayırmış. ilk kısmında "batı sorunu" üzerinde durmuş. osmanlı'nın son dönemlerinde ve cumhuriyetin ilk yıllarında bu konuyla ilgili yaşanan sıkıntıları siyaset biliminin gerçek terminolojisiyle anlatmış. osmanlıcılık, islamcılık, halkçılık ve türkçülük üzerine önemli tespitler yapıp bunların nasıl doğduğuna, dönemin şartlarında ne anlam ifade ettiklerine değinmiş. tabii sadece bunlarla kalmayıp birinci dünya savaşı'ndan, cumhuriyetin ilk yıllarındaki siyasi ve ekonomik durumdan ve özellikle de devletçilikten bahsetmiştir. önemli tespitleri vardır bu kısımda ve okunmaya değerdir.

  ikinci kısımda ise "batı sorunu karşısında düşün" başlığıyla kitabın diğer bölümüne başlamış ve önce islam-osmanlı gözünden batı'yı, ardından da ulus fikri üzerinden batı'yı, uydulaşmayı anlatmıştır.

  kitapla ilgili beğenmediğim tek şey yazım ve noktalama hataları oldu. yapı kredi yayınları'ndan bu denli göze batacak hatalar beklemezdim.
  ae

mesaj gönder