1. son bir-iki haftadır internet sayesinde popülerliğe ulaşan mandela etkisi kişilerin aslında hiçbir zaman olmamış şeyleri var gibi hatırlamalarına deniyor. mandela etkisinin çıkışı ve mandela etkisi adının almasının sebebi nelson mandela'nın 2013 yılında ölmesine rağmen dünyanın çoğunun 80lerde hapiste öldü şeklinde hatırlaması.

  örneklerle açıklarsak çok daha kolay anlaşılacaktır.

  monopoly kutusunun üstündeki adamı düşündüğünüzde gözünüzde bastonu olan, ingiliz beyefendilerine benzeyen, gözünde mercek olan bi adam mı canlanıyor? aslına o adamın gözünde hiçbir zaman mercek yoktu. çoğu kişi bu adamın gözünde mercek var gibi hatırlıyor.

  başka bi örnek verecek olursak pamuk prensesteki cadı aynaya seslenirken "sihirli ayna söyle bana" der ama herkes bunu "ayna ayna söyle bana" diye hatırlıyor.

  benzer bi olayın başka bi versiyonunu düşünürsek red kit bizim için her zaman red kitti. ama o çizgi filmin adı aslına lucky luke'dir.

  veya

  queen'in we are the champions şarkısı için çoğu kişi şarkının sonunda "... of the world" dediğinden neredeyse emin, ama öyle bir şey yok. "... of the world" kısmı şarkının bitişinden önceki nakaratta.

mesaj gönder