• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
napoli romanları - elena ferrante
napoli romanları dört ciltlik bir seri. aslında “napoli romanları’’ yazarın tercih ettiği bir üst başlık değil. ferrante eserin tümüne ilk cilt için de seçtiği adı vererek l’amica geniale (benim olağanüstü akıllı arkadaşım) diyor. ikinci cilt storia del nuovo cognome (yeni bir ismin hikâyesi), üçüncü cilt storia di chi fugge e di chi resta (gidenlerin ve kalanların hikâyesi), son cilt de storia della bambina perduta (kayıp kızın hikâyesi) adını taşıyor. ingilizce ve türkçe basımlarda ise üst başlık olarak napoli romanları adı kullanılmıştır.
 1. (bkz: elena ferrante) müstear ismini kullanan yazarın en ses getiren romanı. napoli'nin yoksul bir mahallesinde doğan iki kişinin (cinsiyetleri kimi zaman önemli olsa da kimi zaman silinecek kadar önemsizleşir bence) 60 yıllık yakın - uzak, yer yer kopan ve en sonunda biri tarafından kaleme alınan hikayesi.

  napoli'nin kenar mahallelerinde ahlaklı orta sınıfın iyiliklerine mazhar olabildikleri ölçüde şanslı sayılan, bahşedilen iyilik çerçevesinde oyalanıp verilenle yetinirse sevilenlerin kendi sınıfının dışına çıkıp başını biraz yukarı kaldırınca o ahlak duvarlarının nasıl yıkıldığını, orta sınıf yardım elinin şiddetli bir tokata nasıl da evrildiğini anlatan bir roman aslında.

  işte bu gerçek yüzünden arkadaşım, bu roman benim seni neden merak ettiğimin anahtarı; bir öğretmenin zeki olsan da yanına yoksul sıfatını yapıştırarak sözüm ona iyiliğiyle nasıl baş ettiğin, hayat bazılarımıza daha adil davranırken "neden?" sorusuna nasıl yanıtlar bulduğun, başını kaldırdığında ne kadar yalnızlaştığın gibi...hayatına dair meraklarım hayata dair cevaplar verdiği için...biz buna benzeşmek diyoruz. okursan anlarsın.
  mesut

mesaj gönder