• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar elie wiesel
gece - elie wiesel
“tüm insanlığa okutulması gereken kitap.” oprah transilvanya’nın sighet şehrinde doğan elie wiesel, 1944’te, ailesiyle beraber auschwitz, ardından birkenau’ya gönderildiğinde henüz 16 yaşındaydı. gece, onun bu hatıralarının kitabıdır: bir daha hiç görmeyeceği annesi ve küçük kız kardeşinden ayrılışı, babasıyla açlığı, soğuğu, darbeleri ve işkenceyi paylaştığı kamplar… ve insan onurunu kaybetmenin utancı. gece’yi bu denli ürpertici kılan şey; yazarın başından geçen olayları -mış gibi yapmadan, bir tepki olarak gösterilen her düşüncenin, korkunun ve acının resmini derin fırça darbeleriyle gözler önüne seriyor olmasıdır. hafızalardan silinmeyecek bir tarihe tanıklığın küçücük bir kitaba sığdırıldığı bu dev şaheser, yüreğinizle sizi baş başa bırakacak. 1986’da nobel barış ödülü’nü alan wiesel, boston üniversitesi’nde fahri profesör unvanıyla ders vermektedir.
 1. yazar kitabın yeni baskısı için yazmış olduğu önsözde kitabın ilk yazıldığı tarihte ne gibi güçlüklerle karşılaştığını açıklıyor. savaştan sonra yidişçe el yazmalarından oluşan kitap fransız yazar François Mauriac'ın tüm çabalarına rağmen tomarca editörden red yemiş.

  fransızca kısaltılmış versiyonu ile yayınlama kabul görmüş. kitap yayınlandıktan sonra başlarda hiç satmıyormuş. özellikle yahudi toplumu kendi tabiriyle " geçmişin mutsuzluğuyla çocuklarımızı dehşete düşürmek neye yarar?" diyerek bu kitaba mesafeli durmuş.

  nazilerin yahudileri dövmesi, yakması, katletmesi kitap adına herkesin tahmin edebildiği bir şey. beni esas şaşırtan toplama kamplarında yahudilerin, yahudilere yaptığı eziyetler. kamplarda her yahudi çalışma grubunun başında kapo denilen yine yahudi bir şef bulunuyor. kimi kaponun yaptığı eziyeti ss subayları yapmıyor.

  bu arada kitaptaki betimlemeleri daha iyi kavrayabilmek adına yazarın şöyle bir resmi mevcut.

mesaj gönder