• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar tanıl bora
cereyanlar - tanıl bora
cereyanlar, türkiye’de siyasî ideolojilerin özelliklerini; birbirlerini etkileme ve birbirlerinden etkilenme süreçlerini; cereyanlar içindeki figürlerin ideolojik seyahatlerini; muarız bellediklerine dair kurguladıkları dili; ideolojileri popülerleştirme tekniklerini ve siyasî ideolojilerin gündelik hayatta nasıl karşımıza çıktıklarını ustalıkla işlenmiş bir biçimde gözler önüne seriyor.

tanıl bora, “cereyanlar”ı şu başlıklar altında tartışıyor: geç osmanlı zihniyet dünyası, batıcılık, kemalizm, milliyetçilik, türkçülük ve ülkücülük, muhafazakârlık, islâmcılık, liberalizm, sol, feminizm ve kürt siyasal hareketi. sadece başı sonu belli metinlere değil, sözlere ve jestlere de bakıyor, “kimin söylediği”ne değil “ne söylediği”ne odaklanıyor. böylece, siyasî düşünceleri sarmalayan ideolojik muhtevayı ve “iklim”i de ortaya koyuyor.

cereyanlar’ı bir siyasal düşünceler kitabı olmanın ötesine taşıyan ve türkiye’nin düşünsel ethosunu anlamamızı sağlayan heyecanlı bir metin haline getiren de bu: olayları anlatmak ve analiz etmekle yetinmeyip bunların arkasındaki düşünce oluşumlarını ele alması. son derece zor bir işin altından başarıyla kalkan bu kitabı okurlarımıza sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

(iletisim.com.tr'den)
 1. kitabı bitirdim, üstüne altına çizdiğim yerleri de tekrardan gözden geçirdim ki bu kitabın yarısından fazlası demek.

  cereyanlar'ı almadan önce hakkında oldukça yorum okumuş ve tanıl bora'nın mülakatlarına göz gezdirmiştim. ülke siyaseti hakkında doyurucu bir kitap okuyacağımı tahmin etmiştim. bitirdikten sonra sadece "sol" u incelediği bölümü biraz daha ayrıntılı yazsaydı diyebiliyorum. onun dışında bence gerçekten ülke siyasetini çok güzel anlatan bir kitap.

  ama bu kitap beni anlatımı, verdiği bilgilerden ziyade toplum olarak ne kadar eklektik bir düşünce metodolojisine sahip olduğumuzu göstermesi bakımından etkiledi. burada toplum diyerek kendimi dışarda da tutmuyorum.

  tanıl boranın dilini daha önceki kitaplarını ve çevirilerini okuyanlar bilir, zordur çoğu yazara göre onu okumak. bu kitapta da o zorluk elbet var ama kitap size o kadar çok şey vaadediyor bunu göz ardı edebilirsiniz.

  son olarak da şunu söylemeliyim, az da olsa siyasetle ilgiliyseniz bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun. siyaseti edebiyat üstünden anlatışı, verdiği anektodlar gerçekten çok leziz.
  jan

mesaj gönder