fehim taştekin

Kimdir?

doğum: 1972, oltu / erzurum

istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’nden mezun oldu. gazeteciliğe 1994’te muhabir olarak başladı. yeni şafak, son çağrı, yeni ufuk, tercüman, radikal ve hürriyet gazetelerinde çalıştı. bir dönem ajans kafkas’ın kurucu editörü olarak kafkasya üzerine çalışmalar yürüttü. kapatılıncaya dek imc tv’de dış politika programları yaptı. gazete duvar ve al monitor’da köşe yazılarına devam ediyor. “suriye: yıkıl git, diren kal”, “rojava: kürtlerin zamanı” ve “karanlık çöktüğünde” adlı kitaplara imza attı.
 1. Daha önce bir yazısını daha buradan kaynak göstermiştim. Zeytin dalı harekatından çok önce, Fırat kalkanı ii gibi bir süreç olabileceğini ve bunun çeşitli neden sonuç ilişkilerini anlatan bir yazıydı. Bugün ki yazısından bir bölümü buraya yalnızca veri edinmek için bile olsa, insanların yararlanması için koyuyorum:

  "...

  TSK’nin kimlerle birlikte yürüdüğünü bilmekten, bunları açık açık konuşmaktan ve bunların ülkeye ne getireceğini tartışmaktan bizi alıkoyan nedir? Bu ülkenin başına örülen çorapları konuşmak neden ihanet olsun? TSK ve MİT’in koordinasyonuyla Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan ya da destek olan çok sayıda örgüt var. Öne çıkan örgüt veya koalisyonlardan bazıları şöyle:

  Cephet el Şamiyye, Feylak el Şam, Ahrar el Şam, Hamza Bölüğü, Ceyş el Nasır, Nureddin Zenki Tugayları, Sukur el Cebel, Semerkand Tugayı, Muntasır Billah Tugayı, Sultan Murat Tümeni, Fatih Sultan Mehmet Tugayı vs.

  Kim bunlar? Daha önce bir kısmının köken ve yapısına defalarca dikkat çektim. Mesela Türkiye’nin yakın çalıştığı örgütlerin başında gelen Ahrar el Şam, Usame bin Ladin’in Suriye’deki adamı Ebu Halid el Suri gibi El Kaide kadroları tarafından kuruldu. Bu örgütlerden bazıları da 1970 ve 1980’lerde şiddet eylemleriyle zihinlere kazınmış olan Suriye Müslüman Kardeşler teşkilatı ile bağlantılı.
  ..."

  Yazının devamı

mesaj gönder