• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.44)
insan olmak - engin geçtan
ilk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında engin geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. insan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. ileri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden insan olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.
 1. kitabın ilk sayfalarından itibaren her ama her yerde “sanki benim için yazılmış” diyeceksiniz. sayfaları atladıkça bilinçaltınızdakiler birer birer gün yüzüne çıkacak, kitapta anlatılan kişiyle kendiniz arasındaki benzerliğe inanamayacaksınız. bazı yerlerde geçmişte yaşadığınız travmaları hatırlayıp duygulanacaksınız. hatta gözünüz dolacak, gece yatakta düşünmekten gözünüze uyku girmeyecek. bence kitapta kendini okutturan, bağımlılık yapan şey de tam olarak buydu. ancak eğer bitirebilirseniz gerçeğin büyüsü sizi rahatlatacak ve bundan sonra karşılaştığınız olaylara karşı anlayışınız ve bakış açınız değişecek.

  kendime yaptığım en büyük iyilik bu kitabı okumak olabilir.
  eğer kitapları altını çizerek okuyorsanız, beğendiğiniz bölümlerin fotoğrafını çekip paylaşıyorsanız bence bu alışkanlığınızı bir kitaplığına askıya alın. inanın ki kitabın 171 sayfasını da fotoğraflamak isteyeceksiniz, altını çizerseniz kitabınız çizgili kâğıda yazılmış gibi olacak.
  yaklaşık 170 sayfa olması sizlere “bu kitap hemen biter be!” dedirtebilir. ama içeriği o kadar yoğun ki bunun kadar çok ara vererek okuduğum başka bir kitap daha hatırlamıyorum. 80 yaşını çoktan devirmiş olan yazarımız engin geçtan’ı da tanımak isterseniz ayşe arman’ın kendisiyle 17 eylül 2013’te yaptığı röportajı okumanızı öneririm.

mesaj gönder