• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.38)
ultimo tango a parigi - bernardo bertolucci
jeanne, evlilik hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da evlenince oturmak için bir ev aramaktadır. bir gün çok beğendiği bir evi gezerken çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. aralarındaki çekime karşı koyamaz ve birlikte olurlar. uzunca bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir. bu, paul'ün ilişkilerinin devam edebilmesi için koymuş olduğu bir şarttır. paul'ün karamsar ruhuna karşılık jeanne'in capcanlı gençliği, koydukları bu sert kurallara dayanamayacaktır. (alıntı)
 1. yönetmen; bernardo bertolucci
  çektiği filmlerden bir kaçına bakalım; son imparator, küçük buda, çalınmış güzellik gibi sinamaya damga vurmuş daha nice filmin yönetmeni...
  başrol erkek oyuncu marlon brando
  oynadığı filmlerin br kaçına bakalım; viva zapata!, on the waterfront, the godfather ve daha bir çok kallavi film...
  kadın oyuncu ise 19 yaşındaki maria schneider.
  şimdi bu koca koca adamlar paris'te son tangofilmini çekerken
  yönetmen marlon'a diyor ki; ''maria'ya söyleme sen ona gerçekten tecavüz et'' ...'' onun bir oyuncu olmasını istemiyorum, onun gerçekten aşağılanmış bir kadın olarak yarattığı duyguyu istiyorum'' diyor ve gerçekten öyle oluyor.
  maria bu olaydan sonra defalarca intihara kalkışıyor ve akıl hastanesinde yatıyor. asla kendisini toparlayamıyor ve en sonunda kanserden hayata gözlerini yumuyor.
  bertolucci ise bir programda maria 1972 yılında çektiğim bu filmden sonra asla benimle görüşmedi.. onun için üzülüyorum ama asla pişmanlık duymadım demiştir. gurur duyulacak bir şey gibi övünerek söylemiştir. bunu!
  sonuç olarak maria uğradığı cinsel saldırı sebebiyle cinsel bir obje olarak görüldü, depresyona girdi ve intihar etti. bertolucci ve brando ise bu işin ekmeğini yiyen kişiler oldular.
  dünya gerçekten adil değil...

mesaj gönder