• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.10)
budala - fyodor mihailoviç dostoyevski
romanın kahramanı prens mışkin, saralıdır. tedavi gördüğü isviçre’den döndüğünde elindeki giysi çıkınından başka hiçbir şeyi yoktur. yaşamı kendi iç dünyasını seyre dalmakla geçmektedir. insanlarla her türlü alışverişten arınmıştır. budalalık derecesinde iyi olan prens mışkin, tam bir ermiş kişidir, sevmekten başka bir şey gelmez elinden. müthiş bir zeka sahibidir. çevresindekiler, onu her zaman yadırgarlar, ama onsuz da edemezler. kendisi de saralı olan dostoyevski, romanının kahramanına kendi kişiliğinden pek çok şey koymuştur. prens mışkin’in anıları, aslında dostoyevski’nin anılarıdır. prens mıskin’in romanının bir yerinde anlattığı, siyasal görüşlerinden dolayı kurşuna dizilme cezası alan bir adamın öyküsü, aslında dostoyevski’nin başından geçmiş bir olaydır. bir tutku romanı olan budala, dostoyevski’nin yazdığı ilk büyük aşk romanıdır.
  1. bu tarz kitapları okumak beni her zaman zorluyor, nedeni ise çok doyurucu ve takip etmesi zor bi kitap. ama hepsini geçiyorum, kitapta bazı yerlerinde iki cümle ile anlatılan, söylenen sözler, yazarımızın ne kadar bilgili olduğunun kanıtı niteliğinde.

    mesela kitabın alelade bir yerinde geçiyor, " zaten bütün utangaçlar hükmetmek ister. " yani bu nasıl kısa ve çarpıcı ve bir o kadar da doğru bi cümledir. hükmetme isteği bambaşka bi şeydir, ve gerçekten de utangaç insanları gerçekten tanırsanız bu lafın gayet doğru olduğunu anlarsınız.

mesaj gönder