1. 1996 yılında levent akman (vurmalı çalgılar, ritm makinaları, oyuncaklar), murat ertel (saz ve telli çalgılar, ses), emre önel (darbuka, sampler, ses) tarafından istanbul'da kuruldu. 2002 yılında oya erkaya (bas) gruba dahil oldu.
  grup müziklerini 'uzay yolu oryantal müziği' olarak lanse etmektedir. kayıdı alınan doğal seslerin, çalınan akustik ve elektrikli, geleneksel ve modern müzik aletlerinin çeşitli elektronik efektlerle zenginleştirilmesi baba zula müziği'nin temelini oluşturmaktadır. böylece ortaya anadolu ezgileriyle beslenen bir yanda funk, diğer yanda elektronik adına türkçe psychedelic diyebileceğimiz bir müzik çıkıyor.
  müziği oluşturan tema, makam, usul ve ses gibi öğelerden biri veya birkaçının, kayıt ve prova yoluyla belirlenmesi ile doğaçlama yapmaya başlayan grup, bu yöntemi "saptanmış doğaçlama" kavramı altında, görselliğe de özel bir önem vererek konser, film, tiyatro ve albümlerine taşımıştır. canlı etkinliklerde çekirdek kadroya eklenen elemanlar tarafından hazırlanan video, dia ve film gibi unsurların kullanımına da ağırlık vermektedir. müzisyenler, konser sırasında rengarenk kostümler giymekte; çengi ve dansözler, ışın tabancaları gösterileri, projektörle duvara yansıtılan canlı çizimler, striptiz şovları konsere eşlik etmektedir. konserleri adeta şamanik bir ayin şeklindedir. anadolu fikir ve görüşlerinin başını çeken alevi inancından da etkilenen grup aşık veysel, aşık mahzuni, barış manço, moğollar’dan etkilendikleri kadar jimi hendrix, bob marley, santana, the doors’dan da esinlenmişlerdir.
  baba zula'nın ilk albümü grubun tabutta rövaşata için 1996'da kaydettiği özgün müziklerden oluşmaktadır. aynı adlı albümdeki dört parçada filmde rol alan ahmet uğurlu, tuncel kurtiz ve ayşen aydemir'in de ses kayıtları bulunmaktadır. 1999 yılında çıkan üç oyundan onyedi müzik albümünde ise küçük prens, kurbağa öyküleri ve mutfak kazaları adlı tiyatro oyunlarının sahnelemeleri için hazırlanan müzikler bir araya toplandı. ralph carney, brenna maccrimmon ve selim sesler albüme katkı sağlayan konuk sanatçılardan bazılarıdır. grup 2001 yılında ahmet çadırcı'nın yönetmenliğini yaptığı ‘’renkli türkçe’’nin müziklerini albüm yaptı. mayıs 2003'te yayımlanan ruhani oyun havaları albümünde kanadalı halk müziği şarkıcısı ve müzikolog brenna maccrimmon yer almış, albümün miksajını neil fraser (mad professor) yapmıştır.
  topluluk, haziran 2002'de, efes pilsen summer festivali "one summer in love"da manu chao konserini açmıştır.
  6 ve 8 aralık 2002 tarihlerinde almanya'nın köln kentinde gerçekleşen akdeniz film festivali'nde gerald doecke ve norbert jorzik adlı iki alman müzisyenle konser verdiler.
  2004 yılında roskilde festivali'nde, fransa'da printemps de bourges'de ve berlin'de şimdi/now festivali'nde konserler verdi. altın ayı ödülü alan fatih akın'ın yönetmenliğini yaptığı crossing the bridge – the sound of istanbul'nda grup üyelerinden bazıları rol aldı ve filmde grubun iki parçası kullanıldı. 2005 yılına duble oryantal adlı albümleri yayımlandı. sly & robbie, alexander hacke, neil fraser, özkan uğur, mehmet güreli, hüsnü şenlendirici ve brenna maccrimmon albümdeki konuk müzisyenlerdir. grup aynı yıl temmuz ayında ispanya'da la mar de musica'da konser verdi.
  dondurmam gaymak için hazırlanan parçalardan oluşan albüm nisan 2006'da yayımlandı. 2006 yılında grup danimarka turnesi yaptı, vooruit festivali (belçika), arezzo wave festivali (italya) ve bimhuis'te (amsterdam) konser verdi. 2007'de atina ve stockholm konserlerini marsilya'da düzenlenen bir müzik fuarı olan babel med ve tokyo konserleri izledi. baba zula venedik bienali'nde türk pavyonu açılışını yaptı. 15 eylül 2007'de altıncı albüm kökler yayımlandı. grubun konserlerinde yer bulan "iskender", neşet ertaş'ın katkısı olan "sevsem öldürürler sevmesem öldürürler" ve pir sultan abdal'ın sözleriyle bestelenmiş "âşıkların sözü kalır" albümdeki parçalardan bazılarıdır.

  grup üyeleri:
  murat ertel – vokal, saz, gitar, sitar, diğer yaylılar, teremin (1996- )
  levent akman – vurmalılar, ritim cihazı (1996- )
  çoşar kamçı – darbuka (2003- )
  ceren oykut – konser sırasında canlı çizim (2004- )

  albümleri:
  • 1996 - tabutta rövaşata - tabutta rövaşata (yönetmen:derviş zaim) film müzikleri (ada müzik)
  • 1999 - üç oyundan onyedi müzik (doublemoon)
  • 2003 - ruhani oyun havaları (doublemoon, miks: neil fraser)
  • 2005 - duble oryantal (doublemoon, miks: neil fraser)
  • 2006 - dondurmam gaymak - dondurmam gaymak (yönetmen:yüksel aksu) film müzikleri (rh pozitif)
  • 2007 - kökler (doublemoon)
  • 2010 - gecekondu (doublemoon)
  • 2014 - 34 oto sanayi

mesaj gönder