1. duvarlara yazılan, genellikle politik içerikli slogan.

    bilgilendirme, yakinma, ic dokme, uyarı gibi amaclarla sokakta akla gelen her yere (yaygın olarak tuvalet, duvar, kaldırım, levha v.s.) ve genellikle buyuk bir coskuyla yazilan metinler.

    duvar yazısı, graffito olarak da bilinir, (çoğul graffiti), duvarlara yazılan gelişi güzel yazılara, kaba, ilkel işaret, çizim ve resimlere verilen genel ad. yazıttan farkı, onun gibi önceden tasarlanıp gerçekleştirilmemesidir. genellikle taş ya da sıva üstüne sivri bir aletle kazınır, bazen tebeşir ya da kömürle çizildiği de olur. çok yaygın bir uygulamadır; eski mısır’daki bazı anıtlarda bile duvar yazıları saptanmıştır. kaba saba karikatürlerden seçim nutuklarına ve şiir dizelerine kadar çok çeşitli konularda örneklerine rastlanır. roma’da porta portese (eskiden porta portuensis) yakınlarında, duvarlara yazı yazılmamasını rica eden bir yazıt vardır. bundan, duvarların görünümünü bozan karalamalardan o dönemin özel mülk sahiplerinin şikayetçi oldukları anlaşılmaktadır.
    ülkemizde de #şiirsokakta imzasıyla yaygınlaşan hareket başta (bkz: cemal süreya) , (bkz: atilla ilhan) , (bkz: turgut uyar) olmak üzere birçok şairden alıntılarla büyüyerek devam etmektedir.

mesaj gönder