1. insanı boğan, çayla harika giden yiyecek. bunu yiyeceğinize damardan yağ alın daha iyi. yine çok iyi yaptığım yiyeceklerden biri. tarifini verelim;
  -350 gram tereyağı (tereyağsız yapacaksanız hiç yapmayın. veganlara selam olsun.)
  -2 tepeleme çorba kaşığı pudra şekeri
  -1 çay kaşığı karbonat (çok koyayım çok kabarsın derseniz piç edersiniz.)
  -aldığı kadar un (tahmini 3-4 su bardağı)

  un kurabiyesinin sırrı yoğurmakta ve tereyağında gizlidir. bence yani neyin ahkamını kesiyorsam...

  tereyağını derin bir kapta güzelce eritin, kendinize güveniyorsanız çok az yağı yakmadan kaynatabilirsiniz. daha güzel olur. daha sonra yağı ılıtın. yağ ılıdıktan sonra hamuru yoğuracağınız derin kaba yağı alın. üzerine pudra şekerini ekleyin. bu aşamada şekerle yağı isterseniz çırpıcıyla karıştırabilirsiniz. ben elle yapıyorum.

  şekeri ve yağı güzelce birbirine yedirdikten sonra karbonatı ve unu atıp uzuuuun bir yoğurma sürecine hazırlanın. hamur karışınca hamuru kaptan alıp tezgahın üzerine koyun ve sıra gecesinde çiğ köfte yoğurur gibi hamurla oynamaya başlayın. hamuru taciz edin. o da elinize yapışıp sizi taciz edecek. yoğurun da yoğurun. hamuru kendi içinde tekrar hamur haline getirin. kuvvet önemli. hamur artık elinize yapışmamaya başlayana kadar yoğuracaksınız. eğer yapışkanlığı gittiği halde yorulmadıysanız, yoğurmaya devam edin. bir yerden sonra hamur sanki pişmiş gibi çatlamaya kırılmaya başlar. işte hamurunuz hazır gençler.

  bundan sonra hamura istediğiniz şekli verin ve tercihen pişirme kağıdı serilmiş tepsiye dizin. önceden ısıtılmış 160-170 derecedeki fırına salın gitsin. 10 dakika bebeklerinize izin verin. sonra gelip başlarında bekleyin. sakın açmayın. fırınınıza göre 10. dakikadan sonra kurabiye pişecektir. tahmini 15-17 dakika arası. ama siz gene de dikkat kesilin ve kurabiyelerde en çok hafif kızarma belirtisi olunca fırının kapağını açın ve fırının elektriğini kesin. fırının 170'lik sıcağı kendini dışarı bir atsın. tepsiyi çıkarın 10-15 saniye bekletip sonra fırına geri koyup kapağını kapatın. soğuyunca afiyetle yiyin.

mesaj gönder