• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
geceyarısı çocukları - salman rushdie
"hint asıllı yazar salman rüşdi'nin romanıdır. hindistan'ın bağımsızlığına kavuştuktan sonra yazılan yapıt, hindistan yazınında bu özelliğinden dolayı önemli bir yer tutar.

geceyarısı çocukları, 15 ağustos 1947'de bağımsızlığına kavuşan hindistan'ın bağımsızlığının öncesinde ve sonrasında olan olayların yerine bir biçimde işlenmesidir. yapıtın kahramanı ve anlatıcısı olağanüstü bir burnu ve uza duyum yeteneği olan salem sinai'dir. romanın ilk bölümü sinai ailesinin köklerine özgü olayları ve hindistan'ın bağımsızlığına değin gerçekleşen olayları irdeleyip, bunları yazınsal ve yerine bir biçimde birbirlerine bağlar. salem hindistan'ın bağımsızlığına kavuştuğu anda doğmuştur. daha o andan başlayarak, salem sinai, ortak doğum günü olan "ikizi" hindistan'ın ve kendisinin yaşadıkları olaylar arasındaki göz ardı edilemez koşutlukları dile getirir."
  1. salman rushdie'ye dünya çapında ün kazandıran, büyülü gerçekçilik -aslında 'olağanüstü gerçekçilik' doğru tanımlamasıymış bu akımın efendim- ekolünün en iyi yapıtlarından biri olarak göze çarpan iyi bir roman. bunun yanında karakterler aracılığıyla hindistan tarihini anlatmasıyla yapıt daha da zengin bir yapıya bürünüyor, yine rushdie'nin üslubu kitabın değerini arttıran bir başka etken. yazar romanı ingilizce kaleme alıyor ve zamanında bazı kelime kullanım biçimleriyle alaya da alınıyor, gel gör ki kitap o alaylardan bu yana son yüzyılın en iyi 100 ingilizce romanından biri olarak görülüyor.

mesaj gönder