• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
bir ingiliz afyon tiryakisinin itirafları - thomas de quincey
"1821 yılında ilk defa yayımlandığında, içeriğinden dolayı edebiyat dünyasında fırtınalar kopartan “bir ingiliz afyon tiryakisinin itirafları”nda bir ingiliz beyefendisinin afyon bağımlılığı otobiyografik ve alabildiğine ayrıntılı bir dille anlatmaktadır. itiraflar boyunca, de quincey’le bir­likte londra sokaklarında gece gezintisine çıkar; çektiği acılara, gördüğü düşlere, kâbuslara ve halüsinasyonlara tanık oluruz. “bir ingiliz afyon tiryakisinin itirafları” yal­nızca bir tiryakinin tuttuğu günlükten ibaret değil, aynı zamanda sanatsal yaratıyla bağımlılık arasındaki ilişkiyi ortaya seren bir metindir.

“hayatın curcunasından uzakta, apayrı bir yerde dur­duğumu hissediyordum, sanki kargaşalar, telaşlar, kavga­lar askıya alınmış, yüreğin gizli yükleri ertelenmiş, dinlenip toparlanmak için insani gayretlerin tümüne ara verilmişti. yaşamın yollarında filizlenen umutlarla ölümdeki huzur uzlaşıyor, zihnin faaliyetleri durmak bilmiyor, tüm kaygıla­ra rağmen derin bir dinginlik ortaya çıkıyordu; bu sakinlik hareketsizlikten değil, birbirine denk, kuvvetli zıtlıklardan, durmak bilmez hareketlerden, sonsuz uykulardan kaynak­lanıyordu âdeta.”"
  1. thomas de quincey hazretleri bu toprakların -o zamanın osmanlısı- afyon konusunda ne kadar ileri birikimli olduğuna bakmadan habire doğuyu -türk- aşağılarken kendisinin ve milletinin afyon konusunda çok mu ileri seviyede olduğunu sanmaktadır? konumuz bu değil elbet, ayrıca bu türden bir sidik yarıştırmanın da bizim açımızdan acınası olduğunu belirtmekte fayda var, daha ilginci ben aslen türk bile değilim, peki konu buraya nereden geldi: bu kendini bilmez sözde afyonkeşin.. quincey'in çocukluk ve daimi aşkı bu kitapta da bir fahişe olarak karşımıza çıkar, açlıktan kırılan beyefendinin yaşamasını sağlar, kitap bitmez tükenmez bir yoksulluk içerir, güzeldir.

mesaj gönder