• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.75)
mucize - mahsun kırmızıgül
1960'ların yoksulluk içerisindeki türkiye’sine ayna tutan film, aynı zamanda darbe sürecinin etkisini de beyazperdeye taşıyor. ege'nin cennet gibi bir köşesinden anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin (talat bulut) hikayesini anlatan film, yokluk içerisinde okulu, okumayı eğitimi dört gözle bekleyen çocukları da konu ediniyor.
başarılı müzik kariyerinin ardından sinemaya yönelen yönetmen ve senarist mahsun kırmızıgül'ün dördüncü uzun metrajlı filmi olan mucize, yine dram öğelerinin ağır bastığı bir öyküye sahip. senaryosu da kırmızıgül'e ait olan projede talat bulut, mert turak gibi isimler yer alıyor.
  1. eğitimin, ilginin bir insan hayatına mucizevi bir şekilde nasıl dokunabileceğini gülümseten ve duygulandıran bir şekilde ele almış film. ben beğendim.
    şiveler, toplumun çok sesliliğini hatırlatıyor. öğretmenin görevi olan ufak çocukları eğitmek dışında işlere de kalkışıp gittiği toplumla iç içe olması, okulu olmayan köye imece ile okul yapmaları ve özellikle ana temayı teşkil eden; engelli genç ile olan ilişkisi beyaz perdeye iyi ki aktarılmış da birçok insana bir mesaj olarak ulaşabilmiş diyorum.

    edit: filmin konusu gerçek bir hikayeye, filme de adını veren mucizeyi yaşayan engelli genç aziz'in yaşadıklarına dayanıyor. filmin sonunda da eşi ile birlikte görünüyor gerçek aziz amca.

mesaj gönder