• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.48)
monte cristo kontu - alexandre dumas
alexandre dumas'nın 1844yılında tamamladığı tarihi-macera romanı.

üç silahşörler ile birlikte yazarın başyapıtlarından biri olduğu kabul edilen eserin, alexandre dumas ile auguste maquet ile ortaklaşa çalışmanın üründür. 1844 yılında yazımını bitirmesinden sonraki 2 yılda, 18 bölümlü bir seri olarak yayınlanmıştır.

romanda yer alan olaylar 1815-1839 yıllarında fransa, italya ve bazı akdeniz adalarında geçer; her şeyi bilen, her şeyi gören ve her yerde olan bir anlatıcı tarafından verilir. düşmanlarının hazırladığı bir tuzakla suçsuz yere hapse atılan edmond dantés’nin 14 yıllık mahkumiyetten sonra, felaketine neden olanlardan intikam almasını konu edinir. olay örgüsü monte kristo kontu, edmond dantés, morrel, mercedes, villefort, caderousse, fernand adlı roman kişileri ve çocukları etrafında gelişir.

pek çok dile çevrilen ve dünya edebiyatında pek çok yazarı etkileyen romanda o dönemde avrupa'daki türk algısı hakkında bazı küçük ipuçları da yer almaktadır. bir zamanlar osmanlı imparatorluğu'nu epey meşgul etmiş tepedelenli ali paşa'nın romanda adının sık sık geçmesi, türk okuyucuları açısından ilginç noktalardan birisidir. eser’in türkçe’ye çevirisine 1871’de başlayan teodor kasap, otuz kadar kişinin yardımıyla 3 yılda tamamlamış ve türk okurunun tanıdığı ilk batılı roman örneği olmuştur. çevrilmesine katkıda bulunanlar arasında yer alan ahmet mithat’ın kaleme aldığı hasan mellah (1874) romanına ilham verdiği düşünülür.
  1. tüm zamanların en iyi intikam romanlarından biri. iddialı bir giriş oldu ama bunu çürütebilecek kadar intikam romanı okumuş birinin çıkacağını da sanmıyorum. filmi de olduğundan hikayeyi az çok hepiniz biliyor olmalısınız. genç denizcimiz edmond dantes' in tek hayali mercedes ile evlenmektir. bunun içinse önünde iki engel vardır. ilki tahmin ettiğiniz üzere para, ikincisi ise kitabı birazcık okuduktan sonra tahmin edebileceğiniz ama edmond' un hayatı boyunca tahmin edemeyeceği bir şeydir; en yakın dostu fernand mondego. mondego da güzeller güzeli mercedes' e aşıktır. ve birgün çıktıkları bir sefer sırasında edmond, yumuşak yürekliliği yüzünden ufak bir belaya bulaşır. daha doğrusu bir iyilik yapar ve bu iyilik başta fernand mondego olmak üzere birkaç kişi tarafından uygulanacak ve hepsine büyük çıkarlar sağlayacak müthiş bir planın başlamasına neden olur. türlü entrika sonunda edmond kendinş bir zindanda bulur ve ölene kadar da orada kalacaktır. sonrasında yan hücredeki komşusu abbé faria ile tanışır ve asıl hikaye başlar. edmond' un yaşamak için tek bir amacı vardır artık; intikam.
    hiç suçu olmadığı halde suçlu ilan edilip değer verdiği her şey elinden alınan genç bir adamın, mucizevi şekilde geri dönüp, hayatını çalanlarla hesaplaşmasının destansı bir öyküsüdür monte kristo kontu.

mesaj gönder