• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.48)
monte cristo kontu - alexandre dumas
alexandre dumas'nın 1844yılında tamamladığı tarihi-macera romanı.

üç silahşörler ile birlikte yazarın başyapıtlarından biri olduğu kabul edilen eserin, alexandre dumas ile auguste maquet ile ortaklaşa çalışmanın üründür. 1844 yılında yazımını bitirmesinden sonraki 2 yılda, 18 bölümlü bir seri olarak yayınlanmıştır.

romanda yer alan olaylar 1815-1839 yıllarında fransa, italya ve bazı akdeniz adalarında geçer; her şeyi bilen, her şeyi gören ve her yerde olan bir anlatıcı tarafından verilir. düşmanlarının hazırladığı bir tuzakla suçsuz yere hapse atılan edmond dantés’nin 14 yıllık mahkumiyetten sonra, felaketine neden olanlardan intikam almasını konu edinir. olay örgüsü monte kristo kontu, edmond dantés, morrel, mercedes, villefort, caderousse, fernand adlı roman kişileri ve çocukları etrafında gelişir.

pek çok dile çevrilen ve dünya edebiyatında pek çok yazarı etkileyen romanda o dönemde avrupa'daki türk algısı hakkında bazı küçük ipuçları da yer almaktadır. bir zamanlar osmanlı imparatorluğu'nu epey meşgul etmiş tepedelenli ali paşa'nın romanda adının sık sık geçmesi, türk okuyucuları açısından ilginç noktalardan birisidir. eser’in türkçe’ye çevirisine 1871’de başlayan teodor kasap, otuz kadar kişinin yardımıyla 3 yılda tamamlamış ve türk okurunun tanıdığı ilk batılı roman örneği olmuştur. çevrilmesine katkıda bulunanlar arasında yer alan ahmet mithat’ın kaleme aldığı hasan mellah (1874) romanına ilham verdiği düşünülür.


 1. abi
 2. ergenliğin başında bir gecede okuduğum kitap. özellikle türk klasikleri okuyan(çoğunlukla okumak zorunda kalan!) kişiler için mükemmel bir kaçış kitabı. dili çok sade ve akıcı. klasik edebiyatımızın 'kimin eli kimin cebinde' olgusundan uzak.
  okumamış olanlar çok şey kaybeder!
 3. lise sonlarında okuduğum dili sade ve akıcı bir kitap. okurken sonunun nasil geldiğini bilmiyorsun ve edebiyatımiz bu kitaptan oldukça etkilenmiş, hatta ahmet mithat'ın hasan mellah bu romanın tıpa tıp aynisi gibidir
 4. ithaki yayınlarından güzel bir basımı okunabilir. hikayenin temelinde bir adet iftiracı, bir adet hukuku uygularken tarafsızlığını yitiren, bir adet de tüm bunlara sessiz kalan vardır.
  eh
 5. tüm zamanların en iyi intikam romanlarından biri. iddialı bir giriş oldu ama bunu çürütebilecek kadar intikam romanı okumuş birinin çıkacağını da sanmıyorum. filmi de olduğundan hikayeyi az çok hepiniz biliyor olmalısınız. genç denizcimiz edmond dantes' in tek hayali mercedes ile evlenmektir. bunun içinse önünde iki engel vardır. ilki tahmin ettiğiniz üzere para, ikincisi ise kitabı birazcık okuduktan sonra tahmin edebileceğiniz ama edmond' un hayatı boyunca tahmin edemeyeceği bir şeydir; en yakın dostu fernand mondego. mondego da güzeller güzeli mercedes' e aşıktır. ve birgün çıktıkları bir sefer sırasında edmond, yumuşak yürekliliği yüzünden ufak bir belaya bulaşır. daha doğrusu bir iyilik yapar ve bu iyilik başta fernand mondego olmak üzere birkaç kişi tarafından uygulanacak ve hepsine büyük çıkarlar sağlayacak müthiş bir planın başlamasına neden olur. türlü entrika sonunda edmond kendinş bir zindanda bulur ve ölene kadar da orada kalacaktır. sonrasında yan hücredeki komşusu abbé faria ile tanışır ve asıl hikaye başlar. edmond' un yaşamak için tek bir amacı vardır artık; intikam.
  hiç suçu olmadığı halde suçlu ilan edilip değer verdiği her şey elinden alınan genç bir adamın, mucizevi şekilde geri dönüp, hayatını çalanlarla hesaplaşmasının destansı bir öyküsüdür monte kristo kontu.
 6. çok kitap seçerim, öyle ki bir kitap bana kendini ilk birkaç sayfasında sevdirebilmeli. çok kitabı bırakmışlığım vardır bu sebeple.

  bu kitabı ortaokul son senesi veya lise ilk yıllarında okuduğumu hatırlıyorum. kitap kendini öyle bir şekilde bağlıyor ki elinizden bırakamıyorsunuz. yazarın çok akıcı bir dili var ve sizi kendisine bağlıyor resmen. karnım aç ben bu kitabı bitirmeye çalışıyorum, öyle bir şey.
 7. hayatım boyunca en az yirmi defa okuduğum kitap. hani bazı kitaplar baş ucu eseri olarak tanımlanırlar ya. bu tanımı en çok hak eden kitaptır. zira kitabı daha önce okumuş iseniz şu an elinize alıp rastgele bir sayfa açmanızla birlikte sizi içine alıverir.
  endi
 8. lise yıllarımın başında heyecandan yerimde duramayarak bi solukta bitirdiğim kitap. öyle çok okuyan kitap kurdu biri değilim ama bu kitap dizi izlerken sonra ne olacak düşüncesini kitap okurken fazlasıyla yaşatıyor. üzerinden yıllar geçmiş hala aklıma geldikçe heyecan yaparım.
 9. en sevdiğim klasik kitap. zamanında lacivert yayınlarından okumuştum . boş bir zamanda sadeleşmemiş , uzun bir çevirisini de okumayı düşünüyorum.
  fakir ,iyi gencimiz edmond dantes , en iyi arkadaşı ile onun konumunu kıskanan bir tayfa arkadaşının kumpası ve kendi çıkarlarını düşünen bir yargıcın hükmü ile 20 yıl hapis yatar. en sonunda kaçtığında aklındaki tek şey intikamdır. okuduğum en güzel intikam öykülerinden biridir. orjinal versiyonunda tepedelenli ali paşa gibi tarihi şahsiyetlerle alakalı bölümler de var sanırım . o yüzden okunacaksa da uzun kırpılmamış haliyle okumanız tavsiye olunur.
  tilqi
 10. ithaki yayınlarının tek ve iki ciltlik yayınları var. tek ciltlik olanı sanırsam yazıların küçüklüğünden şikayet ediliyor, ayrıca 940 sayfaya yakın bir kitap olduğu için taşınmasında problem çıkarır.
  ciltler halinde okunması tavsiye edilir.