• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
my own private idaho - gus van sant
portland’ta geçen hikaye sokaklarda yaşayan iki erkek fahişenin hayatlarına ve aralarındaki ilişkiye odaklanıyor. mike, ailesi tarafından terkedilmiş, hayatı sokaklarda geçmiş, sessiz bir gençtir. aynı zamanda da narkolepsi hastasıdır. öte yandan scott, kendini erkeklere ve kadınlara satmasına rağmen heteroseksüel olduğu konusunda ısrar eden, varlıklı bir ailenin oğludur. onun için fahişelik, geçinmek için para kazanmak zorunda olan mike’ın aksine sadece keyfidir. gizliden gizliye scott’tan hoşlanan mike, annesini bulmayı kafasına koymuştur. onu bulmak için idaho’ya, oradan da italya’ya giden ikilinin bu yolculuk sonrası hayatları tamamen değişecektir. gus van sant’ın william shakespeare’in 4. henry ve 5. henry oyunlarından uyarladığı film, şiirsel anlatımı ve oyunculuklarıyla izlenmeyi hakediyor. 1993 yılında hayatını kaybeden river phoenix’in önemli filmlerinden biri olan benim güzel idaho’m, oyuncuya venedik film festivali’nde de en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmişti.
 1. 1991 yapımı.

  amerikan bağımsız sinemasının en verimli yönetmenlerinden gus van sant’ın en önemli fimlerinden biri.

  buruk bir aşk hikayesi mi desem, sokağın ve yalnızlarının şiirsel ve shakespearevari anlatımı mı desem, bir yol hikayesi de aslında.

  renklerin kontrastıyla, her planın fotoğraf karesinin hareketli hali gibi çekildiği, özellikle sevişme sahnesinin fotoğraf kareleri şeklinde gösterilmesi fikri ve belki de ilk bu filmde kullanılan çekim teknikleriyle gus vant sant’ı herkesten farklı kılan yenilikçi özelliği bu filmde zirveye çıkmıştır.

  shakespeare havası taşıyan dış ses ve diyaloglarla etkileyici anlatımı.

  buna bir de river phoenix ve keanu reeves henüz kariyerlerinin çok başındayken böylesi sıra dışı ve şimşekleri üzerlerine çekecek bir filmde oynamayı seçmekle gösterdikleri cesaret ve çıkardıkları eşsiz performans eklenince, udo kier’in unutulmaz dansıyla birlikte.

  filmin finalinde "have a nice day" mottosu da ayrı bir güzellik olmuş.

  keanu reeves bu film için "oynamaktan zevk aldığım tek film" demiştir.

  bu filmdeki oyunuyla en iyi oyuncu dalında 2 ödül alan river phoenix’in kendi hikayesi de izlerken ayrı bir iç sızıltısıyla eşlik ediyor.

  çünkü 1970 doğumlu river genç yaşta bu filmden iki yıl sonra 1993’te johnny depp'in "the viper room" adlı barında daha nice oyunculuklar sergileyemeden yüksek dozdan hayatını kaybediyor.

  (bkz: narkolepsi)

mesaj gönder