• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.18)
çavdar tarlasında çocuklar - j.d. salinger
"modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlâk dışı" ve "açık saçık" bulunduğundan abd'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. hâlâ bazı amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: abd'de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.
kitap, anti-kahraman holden caulfield'ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci holden'ın kendi ağzından anlatır. stylist.co.uk sitesi tarafından "en iyi ve en ironik 100 giriş cümlesi" listesinde romanın giriş cümlesi birinci sırada yer alırken "en iyi 101 kapanış cümlesi" listesinde on beşinci sırada yer aldı."
  1. amerikan edebiyatını sevmediğim gibi uzak durmaya çalıştığımı da söyleyebilirim. amerikan ingilizcesinden olsa gerek üslupları pek ilgimi çekmiyor ve genellikle sığ buluyorum. kanım kısmen bu kitap için de geçerli.

    kitap her şeyden önce yazıldığı dönemin gençlerini resmetmekte başarılı. tüm başarısı da benim için bu kadar. üst kültürümüz avrupa ve amerika olsa da bir türlü içine giremedim kitabın ve film izler gibi başlayıp bitti kitap. eh film de amerikalıların en iyi yaptığı şey zaten. kitabın anavatanı için ehemmiyeti -en azından bizim için- onu overrated yapmış bana kalırsa.

mesaj gönder