• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.74)
det sjunde inseglet - ingmar bergman
film, on yıl süren bir haçlı seferinden vebanın kol gezdiği ülkesine dönerken yolu ölüm tarafından kesilen bir şövalyenin öyküsüdür. ölüm’ü bir satranç oyununa davet eden şövalye eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir.
yedinci mühür, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı bir portresidir. film, inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu olmuştur.
  1. içerisinde veba geçmesinden herhalde veba - albert camus ile paralel bir yapısının olduğunu düşündüğüm ingmar bergman filmi. veba salgını kol gezmektedir ve ölüm her kapı deliğinden içeri süzülmektedir. kaçış yoktur. bu sembolik anlatım içinde kişi vebayı durduramaz ve ölümü yenemez. o halde tüm çabalar boşuna mıdır, her şeye hiçlik mi hakim olmuştur, bu kısacık hayatımızı adayacağımız, anlam ve mutluluk arayışımıza karşılık veren hiçbir şey yok mudur? tüm bu soruları insanın kendine sorduran çok iyi bir senaryoya sahip 1957 yapımı filmdir.

mesaj gönder