1. yukarıda bahsedildiği gibi gerçek ismi flüttür. ama halkımız flüt çalıyorum dediğinde "zuhhahahaa helvacıoğlu mu yoksa" diye kendince dalga geçme eğilimine gidince mecburen "yan flüt" denmektedir. ha helvacıoğluna kurban olunuz hepiniz o ayrı. o ayıla bayıla dinlediğiniz "süper baba film müziği" blok flütle(helvacıoğlu) çalınmıştır mesela.

  yaklaşık 2 senedir eğitimini alıp çalmaya çalıştığım enstürmandır kendisi. çalmaya çalıştığım diyorum çünkü buna ömrünü verip çalan insanlar var. saygısızlık etmek istemem. benimki sadece hobi.

  alt çene önde değil geride olmalı, dudağın hiçbir bölümü üflediğimiz başlığın üzerindeki deliğe temas etmemeli.

  neyse biraz daha tarihine gidecek olursak:
  m.ö 200-500 yıllarından beri kullanıldığı sanılan nefesli çalgıların baş tacı olan müzik aleti.
  bilinen modern flüte en yakın üretim 12. yüzyıl da avrupa'da alman flütü ismiyle üretilmiş, 17. yüzyılda (bkz: tehobald boehm) tarafından modern flüt üretilmiştir. hatta yan flüte (bkz: boehm flute) de denmektedir.

  batı müziğine ait en güzel seslerden biridir. bizi bizden alan en güzel flüt soloları orta ses bölgesi içinde yumuşak yumuşak takılırlar.

  flüt için notalar (bkz: sol anahtarı) ile yazılır. 3 oktavlık bir ses genişliği vardır.
  bu cancazım aletle çalınamayacak çok az şey vardır.

  bu aleti çalabilmek için gerekli olan 3 şey vardır.
  1-sağlıklı solunum organlarınız,
  2-flüt (hmm mantıklı)
  3-istek

  'ben blok flüt çalıyorum bunu da kesin yaparım' gazıyla girişin. evet evet bu gaz ile girişin. bu gaz ile gidip kendinize bir flüt alın. kursa yazılın veya bilen biriyle biraz teknik çalışın. blok flüt kadar kolay olmadığını anladığınız anda, çoktan bir adet flüte sahip ve bu işe bulaşmış olarak bulacaksınız kendinizi. ordan yürüyün işte.

mesaj gönder